Истренирајте го вашиот мозок: 10 трикови за зголемување на интелигенцијата

25 јуни, 2021
inteli

За да остане здрав, мозокот мора, исто како и нашите мускули, да вежба. Само неколку минути ментално вежбање не само што ќе ви помогне во размислувањето, туку и ќе ја подобрите вашата меморија и ќе го смирите умот.

Овие 10 навики, со секојдневна примена, ќе ви помогнат да го одржите вашиот мозок здрав и да ги затегнете облините!

Набљудувајте
Набљудувањето работи не е исто како и гледањето. Додека набљудувате, ќе забележите сè што долго време сте превидувале. Апсорбирајте ги работите околу вас и не престанувајте да замислувате.

Учете
Ако имате отворен ум и никогаш не престанувате да учите, вашиот мозок ќе се навикне да сака повеќе и никогаш нема да престане да апсорбира информации. Прифатете ја секоја можност што ви е дадена да научите нешто ново од луѓе кои поседуваат знаење од различни области.

Слушајте
Слушајќи ги звуците околу вас, ќе апсорбирате дел од светот. Кога одите на прошетка на улица, обрнете внимание на разговорите на другите луѓе и обидете се да замислите што мислат. Оваа навика ќе ја развиете и со слушање на нова музика.

Експериментирајте
Ако не можете да излезете од вашата удобна зона и да започнете да експериментирате со нови работи, ќе ги промашите работите што можат да ви го променат животот. Барајте нешто што ќе ви го задржи умот и научете нешто за работи за кои не знаевте ништо.

Ширете го знаењето
Никогаш не бидете задоволни со стекнатото знаење. Испитајте ги работите. Со текот на времето, вашето знаење ќе расте и вашиот мозок ќе се навикне да не биде задоволен со само дел од информациите.

Разговарајте
Научете од луѓето околу вас. Споделете ги информациите што сте ги сместувале во вашиот мозок со текот на годините со оние кои го прават истото. Изразете ги вашите идеи и развијте нови мисли од веќе постоечкото знаење.

Вежбајте
Телото и умот се една целина, и ако едниот дел не е во најдобра состојба, другиот ќе страда. Одвојте 20 минути на ден за вежби кои ќе го поттикнат протокот на кислород до мозокот.

Медитирајте
Ако започнете да го набудувате вашиот ум, начинот на кој се однесува, ќе го запознаете уште подобро. Вашиот мозок ќе ја препознае вашата точка на релаксација и ќе бидете многу помирни.

Анализирајте ги можностите
Обидете се да размислите надвор од сферата на удобноста и да ги видите сите можни одговори на ситуацијата, наместо само логичната. Никогаш не престанувајте да ги истражувате идеите и излезете со решенија и нови можности.

Играјте со вашиот ум
Нема ништо лошо во однесувањето на умот на неистражени места. Ако создадете свет во својата слава во кој сè е можно, ќе го натерате мозокот да вежба, а потоа ќе промените многу работи на подобро, па дури и вашата смисла за хумор.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi