Избегнете ја мачнината по летот со авион: 3 совети кои ќе ви помогнат да уживате во одморот!

14 јули, 2021
putovanja-avionom-letenje-830x0

Повеќето луѓе избегнуваат да патуваат со авион од страв да летаат, но има друга група, која претпочита да оди со некое друго превозно средство поради гадењето што го чувствува по слетувањето. Постојат три основни правила што треба да ги почитувате, за периодот по слетувањето да е подеднакво пријатен како и летот.

  1. Пијте доволно вода

Експертите препорачуваат да се хидрирате кога одите на лет, бидејќи тоа може да биде една од причините зошто се чувствувате мачнина по летот.

„Кога авионот полетува, воздухот во кабината има многу мала влажност. Затоа грлото и носот ни се сушат“ – вели д-р Пол Орурк.

„Ако не хидрирате правилно, сувоста може да придонесе и за развој на вирусни инфекции со воспалено грло или намалување на мукозната мембрана, што обично штити од бактерии“ – додава лекарот и нагласува дека ако пиете алкохол во авионот, бидете особено внимателно да пиете доволно вода.

  1. Бактериите демнат насекаде

Д-р Орурк верува дека луѓето имаат исти шанси да соберат бактерии од воздухот во авионот, како и во кој било друг затворен простор, благодарение на филтрите ХЕПА и циркулирачкиот воздух, но инфекцијата може да дојде и преку рацете.

„Ова може да се случи, на пример, ако јадете закуски во авионот и немате соодветен прибор за јадење. Носењето маска во авион – дури и ако сте против ковид-19, може да помогне да се намали ширењето на бактериите.“

Докторката за заразни болести од Канзас Дана Хокинсон вели дека и покрај тоа што сте биле вакцинирани против коронавирус, сепак сте подложни на други респираторни вируси и други инфекции. Затоа, треба да се одржува правилна хигиена на рацете и други работи, како што се носење маска и дистанцирање, за време на патувањето.

Иако авиокомпаниите биле доста внимателни во дезинфекцијата на авионите помеѓу летовите уште од пандемијата, сепак има области со голем сообраќај на кои треба да обрнете посебно внимание, како што се маса и седиште. Неопходно е да обрнете внимание на овие области и да ги дезинфицирате рацете откако ќе ги допрете.

  1. Не грижете се премногу

Патувањето е стресно само по себе. Може да бидете повеќе загрижени да најдете излез кон авионот пред полетувањето, отколку за полнење шише со вода што може да се користи повеќекратно. Истото важи и за дезинфекција на рацете или бришење на седиштето.

„Веројатно нема да ги примените сите мерки на претпазливост за време на патувањето“, вели д-р Хокинсон, пренесува Стан терапија.

Но, пиење вода, маска, дезинфекција на рацете и не допирање на очите или носот може многу да ви помогне, ако често се чувствувате лошо неколку дена по слетувањето. И иако е сосема природно да се препуштите на одмор, не заборавајте да обрнете внимание дали ќе имате каква било реакција.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi