Изговори заради кои продолжуваме да се дебелееме

30 април, 2021
677z381_lose-weight-1968908_1920

Здравото слабеење не е едноставно ниту е лесно. Многумина слушнале (па дури и измислиле) еден куп причини зошто сè уште не се подготвени да ја доведат својата линија во ред и да ослабат. Од еден куп изговори, ги избираме овие шест:

  1. Имам премногу работа, диетата не е за мене

Имате некаков хаос на работа во текот на оваа недела, вашето дете е болно, вашиот сопруг работи прекувремено и не ви паѓа на памет ниту диета, ниту здраво слабеење, но прво јадете што е при рака. Нема теоретски шанси да донесете сендвич од дома, а камоли здрава салата, нели?

Не е. Едноставно – вие сте слабо организирани. Сето ова може успешно да се надмине ако воведете здрави навики и се држите до нив. Прво и најважно – направете свој план на исхрана и држете се до него. Дали имате мобилен телефон? Одлично, веднаш влезете во менито и поставете аларм за да ве потсети на оброците. Значи, појадувате во 8:00 часот и трае максимум 10 минути, а не секунда. Лесно е да се заборави кога станува збор за исхраната. Прескокнувањето оброци е исто така една од лошите навики од кои треба да се откажете.

  1. Каква диета кога здравата храна е скапа и непрактична

Диетата не е само список на здрава храна, ниту пак е средство за правење дупки во вашиот паричник. Секако, можете да отидете во најблиската продавница за брза храна и да купите гурмански плескавица за 100 денари, но на тој начин нема да добиете доволно минерали или витамини, туку само она што веќе го имате во изобилство – маснотии. Но, да видиме економски дали е можно здравата храна да биде поевтина од нездрава.

Овошјето и зеленчукот се ефтини, не мора да купувате круши од Кина и домати од Аргентина кога е зима – купете замрзнат зеленчук, а од овошје киви или портокалово овошје и направете здрав оброк со малку бело месо.

  1. Од разни диети ми се грчат цревата

Доколку диетата на која сте биле била од општа природа и не била прилагодена на вас, тогаш сигурно не знаете дека целта на диетата е да трошите помалку калории отколку што согорува вашето тело, притоа одржувајќи ги основните потреби (базален метаболизам) и потрошените калории на дополнителни физички активности. Правилната диета не треба да оди многу под вашиот базален метаболизам, бидејќи тогаш тоа не е здраво слабеење.

Базалниот метаболизам е различен за секого и зависи од повеќе фактори. Ако јадете помалку калории од оние потребни за одржување на базалниот метаболизам, постојано ќе бидете гладни, а телото ќе ги согорува резервите што му се достапни. Проблемот е во тоа што тие прво нема да посегнат по резервите на маснотии, како што би било логично, туку кон јаглехидратите и што е најлошо – кон мускулните протеини.

  1. Немам време да готвам

Ова е чест изговор, но на крајот на денот, дали дваесет минути или половина час е многу време да се подготви здрав и брз оброк, кога за тоа време би чекале во најблиската продавница за брза храна или ресторан, плус патот до таму и назад. И таму можете да добиете толку обилна порција што ќе ја заборавите целата математика за калориите. Недостаток на време значи дека нема желба да се променат лошите навики. Ресторантските порции се сите, без исклучок – големи, за да ве привлечат да ручате таму. Дали треба да го јадете сето тоа?

  1. Вежбањето е премногу тешко за мене

Навистина? И брзо одење? Тоа е исто така форма на вежба во која ќе потрошите за само половина час – 192 kcal (на пример, ако имате 80 кг). Ако ги свртите педалите на велосипедот, ќе потрошите уште повеќе – 144 kcal. Аеробик – уште повеќе – 215 kcal. Џогирање (лесно трчање) – уште повеќе – 415 kcal. Изберете активност што ви одговара и нема да ви биде тешко. Кога ќе се изморите – застанете, никој не ве брка. Ова е вистинско здраво слабеење.

  1. Не можам да ослабам, килограмите се враќаат кога ќе ја завршам диетата

Основниот проблем е што за повеќето диети е еден вид пост, односно воздржување од храна. Значи, кога тој пост ќе заврши, ги забораваме сите совети, планови и се почестуваме со нешто вкусно. И повторно. И повторно. И повторно. Кога ќе се свртиме, сфаќаме дека целиот напор беше залуден и дека диетата ја одржувавме за џабе. Дали е здраво слабеење? Не, бидејќи диетата што ја имавме не беше добра, ниту калорична ниту разновидна во храната. Сакавме нешто затоа што гладувавме. Вратете се на 3-от изговор, бидејќи тоа е причината.

Гладувајќи не слабеете на здрав начин, туку водите здрав живот и усвојувате здрави навики. Правилната диета ве учи како да подготвувате здрава храна, колку ви е доволно и ви дава упатства за физичка активност. Колку сте физички активни, толку повеќе ќе можете да јадете, без опасност повторно да добиете тежина. Набљудувајте ја храната во бројки: „ова е повеќе калорично од ова, затоа не мора да го земам“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi