ЈА ХИДРИРА КОЖАТА, ГИ ЗАТЕГНУВА БРЧКИТЕ: Уреата е задолжителен додаток во негата на лицето по 30-тата година!

10 јуни, 2021
207611_shutterstock-740491804_ls

Многу луѓе избегнуваат козметика со уреа, бидејќи се плашат од името

Навистина, името на супстанцијата елоквентно го сугерира начинот на производство, сепак, уреа не се прави од урина веќе долго време, туку се вештачки се синтетизира во специјални лаборатории (и често се нарекува – карбамид).

Двете опции може да се најдат на етикетите за козметика – хемискиот состав на супстанциите е идентичен.

Што е уреа?

Единствената супстанца што може да извлече влага од длабоките слоеви на кожата и да ја „заклучи“ во горниот слој на епителот, оставајќи ја кожата мека, хидрирана и затегната. Производите со уреа прават одличен пилинг на кожата на лицето и телото (важно е да се избере вистинската концентрација). Покрај тоа, супстанцијата делува како еден вид спроводник за други активни состојки, па затоа често може да се најде во козметиката против стареење со колаген, хијалуронска киселина и керамиди.

За различни цели, потребно е да се избере козметика со различни концентрации на уреа. На пример, кај креми и серуми за лице, никогаш не надминува 10%, а ако производот е наменет за нормална кожа, тогаш оптималната концентрација ќе биде 3-5%. За телото, можете да изберете производи со концентрација до 30%, а за екстремно суви области – лактите и стапалата – до 40%.

Urea, the Preservative that May Release Formaldehyde

Нашето тело синтетизира уреа, но со возраста (како во случајот на колаген) производството се забавува. Затоа, експертите особено препорачуваат да се обрне внимание на производи против стареење со уреа и други активни состојки – колаген, хијалуронска киселина, витамини Ц и Е и ретинол. Нивниот веќе моќен ефект против стареење ќе се зајакне со способноста на уреата да „спроведе“ активни супстанции во длабоките слоеви на епителот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi