Ја прележавте короната без симптоми? Треба да им бидете благодарни на браќата неандерталци! Еве како тие ви помогнаа!

18 февруари, 2021
КРО

Овие се веројатно мутации што се пренесувале од генерација на генерација илјадници години како механизам за преживување.
Луѓето кои надминуваат инфекција со коронавирус само со лесни симптоми или дури и без никакви симптоми може да им се заблагодарат на своите предци од неандерталец, сугерира ново истражување. Имено, научниците открија мутација на ген што го намалува ризикот од тешка форма на Ковида-19 за околу 22 проценти.

Оваа мутација е откриена кај сите примероци на ДНК од неандерталец и кај околу 30 проценти од примероците на ДНК од популацијата со европско и азиско потекло. Овој генетски регион влијае на имунолошкиот одговор на организмот на РНК вируси како што се коронавирус, но исто така и на вирусот Западен Нил и хепатит Ц, според Зборникот на Националната академија на науките.

Два проценти од нашата ДНК потекнува од неандерталците
„Се формираат протеини кои ги активираат ензимите одговорни за РНК вирусна инфекција“, напишаа авторите на студијата. Овие се веројатно мутации што се пренесувале од генерација на генерација илјадници години како механизам за преживување, сугерираат Хуго Зеберг и Сванте Пабо, генетичари на институтот Макс Планк во Лајпциг.

„Оваа студија покажува дека хаплотипот на хромозомот 12, кој е поврзан со околу 22% намален ризик за развој на сериозна клиничка слика за време на инфекција со коронавирус, е наследен од неандерталците. Ризикот од третман на интензивна нега е намален за околу 22 проценти “, објаснуваат истражувачите.

Студиите проценуваат дека околу два проценти од ДНК кај луѓето со европско и азиско потекло може да се докаже дека потекнува од неандерталците. Ова откритие може исто така да објасни зошто луѓето со африканско потекло имаат поголема веројатност да страдаат од тешки форми на Ковид-19.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi