Ја топи маснотијата, ја омекнува косата и ѝ дава неверојатен волумен: Направете шампон од брашно и ќе се воодушевите од резултатот!

26 јули, 2021
322509_frizure-za-leto-shutterstock-1496406974_ff

Најевтиниот шампон што можете сами да го направите е оној направен од брашно. Се чини неверојатно, но шампонот со брашно всушност има бројни придобивки за вашата коса!

Сите имаме брашно во кујната! Покрај тоа што се користи за многу намени во кујната, тоа има и своја улога кога станува збор за нега на коса. Не само што можете повторно да употребите амбалажа брашно, туку и ќе ви помогне да ја подмладите косата.

Како и зошто?

Скробот од брашното ги топи маснотиите. Некои брашна содржат и цинк, железо, но и витамин Б5, а сите елементи се одлични кога станува збор за нега на коса.

Брашното е pH-неутрално, па затоа не е иритирачко за косата. Сепак, треба да избегнувате брашно што содржи глутен. Резултатот е коса полна со волумен и многу помека од порано.

Направете шампон со брашно како што следува:

Едноставно е. Измешајте чаша вода со четири лажици брашно. Мешајте додека не се згусне во паста. Нанесете ја пастата на косата, раширете ја и оставете ја на косата од 5 до 7 минути. Исплакнете ја косата со вода и редовен шампон.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi