Јадете бавно и пијте топла вода: Доктор открива КАКО лесно да ги отстраните масните наслаги од стомакот

17 јули, 2021
13_mrsvljenje-pixabay-com_f

За многумина, слабеењето можеби не е вистинскиот проблем, туку отстранувањето на маснотиите на стомакот или околу него.

Иако генетските фактори можат да играат улога, маснотиите на стомакот исто така може да се контролираат со неколку промени во животниот стил, предложи докторот Ајурведик (индиска традиционална медицина), д-р Шајам В.Л.

Според него, треба да гледате на „природно топење на маснотиите во стомакот“ со неколку ефикасни, лесно следливи ајурведистички совети.

– Масното ткиво на стомакот може да изгледа тврдоглаво, но со правилна исхрана и вежбање, лесно можете да ги стопите маснотиите – забележа тој.

Еве што треба да имате предвид

Јадете 50 проценти од дневните калории за ручек, затоа што вашата дигестивна моќ е тогаш најсилна. Внесете најмалку калории за вечера, што треба да биде пред 19.00 часот – рече тој.

Намалете го внесот на рафинирани јаглехидрати; држете се подалеку од слатки, засладени пијалоци и храна богата со масло.