ЈАДЕТЕ ШТО САКАТЕ е новата хит диета! Нема повеќе броење калории и чувство на вина кога ќе се прејадете

17 април, 2021
0Aok9lQaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWkdVN01EQV8vYzZjMTk0OTEtYzVkNi00OGU0LTkzMWEtOTRhOGVhMjU5MTgyLmpwZWeRkwLNAp4AgQAB

Овој нов тренд во исхраната за многумина изгледа како бајка, но ако ги прифатите неговите едноставни принципи, навистина ќе можете да јадете што сакате.

Влијателниот светски гастро-блогер Самер Инанен смисли начин да јадете „јадете што сакате“. Таа вели дека нејзините клиенти биле преплашени кога им кажала како можат да се хранат со сè од што долго време се откажувале затоа што се плашеле дека нема да можат да запрат.

„Во ред е да јадете што сакате. „Понекогаш тоа е токму она што ви треба по години неуспешни обиди да изгубите тежина и да се откажете од она што најмногу го сакате“, објаснува Самер. Суштината е во промена на начинот на размислување што го елиминира стравот од храна, ограничувањата, чувството на вина и прекумерната анализа.

За да биде сè појасно и остварливо во пракса, Самер ги состави овие 15 принципи.

 1. Чувствувам дека различна храна влијае на моето расположение, енергија и варење, но јадам она што сакам не да ослабам, туку затоа што сакам да се чувствувам добро.
 2. Кога случајно ќе јадам нешто што не ми се допаѓа, ги прифаќам последиците и продолжувам понатаму.
 3. Не поставувам правила, ограничувања или рокови за себе. Не велам дека во одреден момент нема да јадам ова или она.
 4. Јасно ми е дека понекогаш ќе јадам поради емоции, а не затоа што сум гладна. Кога тоа ќе се случи, јас не чувствувам вина, ниту вежбам за да го потрошам јадењето.
 5. Јас не ја делам храната на добра или лоша. Јас можам да ги јадам кога сакам во рамките на мојата диета.
 6. Не се осудувам себеси, ниту се чувствувам виновна за храната. Ако мислам дека претерав, не паничам. Нема варијанта според која заработувам слатки со казна.
 7. Не се радувам на деновите кога ќе уживам во слатките. Кога ќе се случи, тогаш уживам во нив.
 8. Успевам лесно да ја разберам разликата помеѓу желбата и вистинскиот глад. Понекогаш јадам затоа што сакам, но најмногу затоа што сум гладна.
 9. Понекогаш се прејадувам, а потоа се смеам затоа што сум свесна дека не ми се допаѓа и продолжувам. Телото се сеќава на таа непријатност и ќе биде корисно следниот пат.
 10. Живеам од ден на ден, прифаќам дека понекогаш ќе јадам повеќе мрсна храна, понекогаш сакам да јадам многу повеќе зеленчук. Јас дефинитивно јадам она што го сакам.
 11. Јас сум во склад со моето тело и му ја давам храната што му е потребна на дневна основа. Тоа значи дека немам план на исхрана, мојата диета минува низ фази. Јадам малку јаглехидрати, малку овошје, масти, слатки … Поради тој став, ретко се прејадувам.
 12. Не живеам да анализирам закуски.
 13. Работам на самодоверба, така што мојата исхрана не е одредена од желбата да го контролирам мојот изглед.
 14. Размислувам поинаку. Си простувам и чистото тело не е центарот на мојот живот.
 15. Само со диетата „јади што сакаш“ станав свесна колку можам да си помогнам со овој избор.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi