Јакна за сите времиња: Бомберка

7 октомври, 2021
page0-2021-10-04T100031.105-790x444

Првите воени пилоти мораа да носат топли кожени и крзнени јакни бидејќи пилотската кабина беше од отворен тип, но со развојот на нови материјали како најлон, облеката може да биде топла, но сепак полесна за носење. Најлон првично се користеше за падобрани, а поради неговите водоотпорни својства, по Втората светска војна, исто така и за облека. Сега веќе традиционалната јакна „bomber“ имала маслинеста боја за подобра камуфлажа, а портокаловата обвивка за да им олесни на пилотите да се најдат во случај на пад.

Подоцна, типичното парче воена облека беше присвоено од членови на различни субкултурни групи: модови, scooterboys, скинхедс, но и лондонски ЛГБТК + групи.

Се разбира, модата не заостана, па дизајнерите создадоа свои верзии на бомбер јакни – од Раф Симонс, Рик Овенс до Демна Гвасалија. И оваа сезона, јакните бомбардери се уште се „ин“, и може да се најдат во различни толкувања: класични маслинесто-портокалови, сиви или црни, но и розови, цветни, кожа, тексас… 10-те најинтересни ги издвоивме подолу.

Givenchy
H&M
Reebok x Victoria Beckham
Lokomotiva by Lana Puljić
Moncler Genius
Gucci
Zara
Sacai
Bottega Veneta
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris