ЈАПОНЦИТЕ КОРИСТАТ КОРА ОД ПОРТОКАЛИ И ЈАБОЛКИ ЗА ЧИСТЕЊЕ: Можете да направите свои природни средства, ефтино!

4 март, 2021
2215009_stockphotoorangefruitorangsliceisolateonwhitewithclippingpath569861965_ls

Првото поголемо чистење на домот нè насмевнува затоа што деновите стануваат поубави, а ние сме на прагот на календарската пролет. Освежувањето на нашиот простор за живеење е една од светските традиции затоа што сите размислуваат за чистење на домот на пролет, особено што излегуваме од „зимската хибернација“.

Осујуи е јапонски традиционален начин за чистење на куќа. Додуша, тоа се однесува на чистење на куќата за новогодишната ноќ, но поради добрите рецепти, идеално е за вистинско пролетно чистење. Тој начин е повеќе од само чистење и решавање неред; станува збор за испуштање на несакани работи, воведување ред во хаос и минимализам.

tužna, razočarana, žena, šiške, kuhinja

Во духот на јапонската традиција, чистењето е еколошко, користејќи природни средства за чистење, како што се кора од портокал, јаболка и друго овошје, наместо синтетички детергенти. Лушпите од портокал имаат сок од лимон, а лушпите од јаболко имаат киселина, и двете расипуваат маснотии и ги одржуваат дрвените површини. Овие природни средства за чистење мирисаат свежо и се безбедни за деца и домашни миленици. За домашно чистење, комбинирајте кора од еден портокал за секоја чаша (можеби 120 мл) вода во мала чинија. Оставете да зоврие, а потоа варете го на тивок оган 15 минути. По ладењето, пренесете ја течноста во чисто шише со прскалка. Ќе трае до еден месец. Користете низ целата кујна и на дрвени површини.

pomorandža, vitamini, devojka
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris