„ЈАС СУМ НУТРИЦИОНИСТ И ВАКА СЕ ШТИТАМ ОД ДИЈАБЕТЕС“: Доручек за секој ден кој го стабилизира шеќерот, а е превкусен!

11 јуни, 2021
kajgana

Ако сакате да го регулирате шеќерот во крвта, обидете се со оброци советувани од нутриционист, кој исто така мора да води сметка нејзиниот шеќер да не ги надминува дозволените граници.

Предозирање со јаглени хидрати може да доведе до „скок“ на шеќерот во крвта, но јаглехидратите се омилен извор на енергија на нашето тело и не треба да се вадат лесно, вели нутриционистката Ела Давар.

„Постои тенденција во моето семејство да имаат дијабетес тип 2, поради што, како регистриран нутриционист и диететичар, направив план за исхрана што ќе ми помогне да го држам шеќерот под контрола“, рече таа.

Ела откри што јаде секој ден за појадок – најважно е што прави пред тоа!

“Веднаш штом станам, веднаш пијам голема чаша вода. Водата игра огромна улога во регулирањето на метаболизмот и помага во одржување на шеќерот под контрола дури и ако практикуваме автофагија”, рече таа.

Појадокот затоа се состои од храна што помага во балансирање на хормоните.

„Јадам квалитетна храна, а на чинијата секогаш има протеини, здрави масти, влакна и пробиотици“, рече таа.

Менито вклучува јајца, леб без глутен и салата од кисела зелка и димен зелен зеленчук.

„Ако имам сладок појадок, ќе направам смути од јогурт со пробиотици, гранола и бобинки“, рече таа.

„На тој начин, моето тело полека ќе ослободи енергија, ќе бидам полна и полн со енергија и нема одеднаш да го подигнам нивото на шеќер во крвта“, рече Деварова.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi