Јога вежби за борба против предвремено стареење

24 јуни, 2021
JOGA

Предвременото стареење е навистина трауматично.

Опуштена кожа, побелена коса и брчки кои не ви ласкаат на лицето прават да се чувствувате незадоволни, а вашата самодоверба е на минимум. Борбата да изгледате во согласност со вашата возраст се чини потешка кога владее непријатна тишина затоа што некој од околината коментира дека изгледате постаро отколку што сте всушност. Ако сте пробале разни креми за подмладување на лице и не сте биле задоволни од резултатите, време е да го вратите часовникот со многу едноставни и ефективни јога асани кои се борат со предвременото стареење.

КАКО ЈОГАТА ПОМАГА КАЈ ПРЕДВРЕМЕНОТО СТАРЕЕЊЕ

Факт е дека живееме во свет полн со загадување и штетни фактори како што се сончевите зраци. Покрај тоа, нашиот начин на живот и работа нè врза за стол 8 часа на ден, а фактот дека јадеме нередовно и неправилно, придонесува за лошата состојба на нашето тело. Вашето тело неизбежно страда, без разлика дали сте свесни за тоа или не, а предвременото стареење е сосема логичен процес. Јогата, пак, ни нуди можност да ја вратиме рамнотежата во нашите животи. Ја подобрува циркулацијата на крвта во телото, го прави телото пофлексибилно и посилно. Она што треба да го имате во предвид е дека секоја штета е лесна и секоја поправка е тешка. Иако стареењето е процес што не може да се запре, јогата може да ви помогне да го забавите

СИМХАСАНА – ПОЗАТА НА ЛАВОТ

Позата на лавот или Симхасана е асана на почетно ниво и е многу лесна за изведување. Кога е правилно изведена, изгледа како лав да рика од каде и го добила името. Препорачливо е да ја практикувате оваа асана наутро на празен стомак. Треба да бидете во поза околу 30 секунди. Симхасана ја подобрува циркулацијата на крвта во областа на лицето и помага да се негува однатре. Ги измазнува брчките и ја прави кожата на лицето сјајна. Исто така, оваа асана го подобрува вашиот вид со стимулирање на нервите во вашите очи.

МАТСЈАСАНА – ПОЗАТА НА РИБАТА

Позата на Рибата или Матсјасана е волшебна поза именувана по славниот аватар „Маса“ на лордот Вишну. Исто како што една риба спаси мудреци од голем потоп, оваа асана може да ве спаси од предвремено стареење. Треба да го вежбате на празен стомак наутро и држете го 30-60 секунди. Матсјасана генерално го подобрува вашето држење на телото. Ќе ви помогне да стоите и да седите исправено, наместо да бидете подгрбавени од слабост на грбот. Исто така, ги стимулира абдоминалните органи и спречува проблеми со варењето и запекот, ги ублажува напнатоста и раздразливоста и ве одржува активни.

ДАНУРАСАНА – ПОЗАТА НА ЛАКОТ

Позата на лакот или Данурасана изгледа како напнат лак кога е правилно претставена, врз основа на која го добила своето име. Преку лакот ја насочувате стрелата и го погодувате центарот на целта. На ист начин, можете да ја користите оваа асана за да изгледате помлади и да се чувствувате подобро. Ова е асана за почетно ниво и треба да ја држите оваа поза 15-30 секунди. Данурасана го подобрува апетитот и варењето на храната, што е многу важно за здравјето на организмот. Ја подобрува функцијата на панкреасот и одржува рамнотежа на хормоните. Исто така, има многу корисен ефект врз болката во грбот и е спас за сите оние кои поминуваат часови пред компјутер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi