Јогурт за нега на лице? Еве како делува овој моќен пробиотик

3 август, 2021
75f388dca6147db96503fa567e9d9099b7b272d9

Јогуртот има бројни позитивни ефекти.

Јогуртот е популарно јадење ширум светот, а покрај нутритивните придобивки, јогуртот е и одлична состојка за многу проблеми со нега на кожата.

Јогурт и нега на кожа

Го осветлува тенот на кожата

Млечна киселина во јогурт ја инхибира синтезата на тирозиназа. Тирозиназата е ензим одговорен за производство на меланин, супстанца што ја прави кожата темна. На овој начин, јогуртот може да помогне во подобрувањето на тенот на кожата.

Пилинг на кожата

Млечната киселина во јогуртот, исто така, може да помогне да се направи пилинг на вашата кожа и да се подобри брзината на обновување на нејзините клетки. Покрај тоа, млечната киселина не ја иритира кожата со отстранување на мртвите клетки од кожата

Темни кругови т.е подочници

Некои истражувања сугерираат дека цинкот во јогуртот може да помогне во ублажување на флеките и лузните.

Маска со мед и јогурт

Медот содржи антимикробни и антиоксидантни својства кои можат да ѝ помогнат на вашата кожа да постигне природен сјај.

Потребни состојки:

  • ½ чаши јогурт
  • 2 лажици мед

Што треба да направите?

Измешајте половина чаша јогурт со 2 лажици мед во сад. Нанесете ја маската рамномерно на целиот врат и лице. Оставете ја маската 20 минути и исплакнете со топла вода.