Кафе од печурки: Дали можеби веќе сте го пробале овој необичен пијалок?

4 јуни, 2021
kafe od pecurki

За кафето од печурки се вели дека е поздрава алтернатива на класичното кафе, бидејќи содржи медицински екстракти од печурки.

Иако различни мешавини на кафе се во тренд, овој концепт не е ништо ново. Според некои извори, печурките биле користени како замена за кафето во Финска за време на Втората светска војна кога зрната кафе не биле достапни. Да не спомнувам дека печурките отсекогаш се користеле во азиските земји и за кулинарски и за медицински цели (особено во кинеската медицина).

Кога зборуваме за кафе со печурки, треба да се каже дека тоа е мешавина од мелени печурки и зрна кафе.

Вообичаени медицински печурки што се користат за подготовка на ова трендовски кафе вклучуваат:

  • печурки чага
  • Реиши
  • Кордицепс и некои други

КАКО СЕ ПРАВИ?
Со цел да се направи кафе од печурки, тие се извлекуваат и се прават органски прав во кој нема други додатоци. Со процес на двојно извлекување, печурките потоа се дехидрираат, мелат во ситен прав и се мешаат во мелени зрна кафе. Ова обично се прави во сооднос 1: 1.

ОВА КАФЕ СОДРЖИ ПОМАЛКУ КОФЕИН
Кофеинот е нешто што природно се наоѓа во некои видови храна, како што се зрната кафе, зрната какао и чајните лисја, но исто така се додава во синтетичка форма на друга храна и пијалоци.

Како што споменавме, количината на печурки во прав обично се комбинира со еднаква количина мелено кафе. Бидејќи прашокот од печурки не содржи кофеин, ја намалува содржината на кофеин во финалниот производ за половина, во споредба со обичното кафе.

Потенцијални здравствени придобивки
Таквите производи сè уште се недоволно истражени и тестирани, па затоа е нејасно дали има позитивни или негативни здравствени ефекти од мешање на печурки и кафе. Со сигурност може да се каже дека иако медицинските печурки и кафе имаат одредени докажани придобивки во себе, постојат бројни непроверени здравствени тврдења за придобивките од кафето над печурките.

Иако има ветувачки докази на располагање, потребни се повеќе истражувања за да се потврдат овие здравствени ефекти.

КОИ СЕ НЕДОСТАТОЦИТЕ?
Иако кафето со печурки може да делува возбудливо и е нешто што треба да се проба, има неколку недостатоци што треба да се разгледаат. Главниот недостаток е што во моментов недостасуваат студии за здравствените ефекти на ваквите пијалоци врз луѓето.

Покрај тоа, кафето со печурки е скапо. Често чини двојно повеќе од обичното кафе.

Иако овој пијалок може да биде безбеден за повеќето луѓе, секогаш е препорачливо да разговарате за тоа со вашиот лекар, особено ако земате лекови или веќе имате некои здравствени проблеми.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi