Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец: 5 ефективни начини за намалување на непријатноста

14 јуни, 2021
svrab-830x0

Ова е периодот на комарците и нивните непријатни каснувања предизвикуваат чешање и создаваат нервоза

Ова е период на комарци, а непријатните каснувања се сè почести во овој период од годината. Многумина бараат лекови кои ќе го олеснат непријатното чешање.

– Кога комарецот ви ја цица крвта, остава малку течност на кожата што содржи протеини, кои телото ги регистрира како натрапник. Реакциите на каснување од комарец се предизвикани од реакцијата на вашиот имунолошки систем на овие протеини – вели д-р Кели Мејплс.

За да ве заштити, вашето тело ослободува хистамин што исто така предизвикува чешање, воспаление и оток.

– Реакцијата на каснување од комарец проследена со мало црвенило ќе се појави околу 20 минути по каснувањето. Потоа следи чешање, кое ќе трае следниот ден или два. Каснувањата од комарци можат особено да ги чешаат децара или луѓето со нарушувања на имунолошкиот систем – додаде д-р Мејплс.

Таа посочи дека сериозни алергиски реакции на каснување од комарец се многу ретки.

Знаци дека треба да побарате итна медицинска помош се осип, оток и црвенило на друго место на телото, надвор од местото на убодот, како и проблеми со дишењето.

Логично е да се реагира на чешање со гребење, но тоа само ја влошува ситуацијата, предупредува имунологот д-р Пајел Гупта.

– Со гребење на местото на инјектирање, започнуваме да ослободуваме повеќе хистамин. Исто така, го зголемуваме ризикот од инфекција, бидејќи го отвораме местото на убод со бактерии во нашето опкружување, како и оние што се под ноктите – истакнува д-р Гупта.

Лекарите се согласуваат дека постојат ефективни начини за олеснување на чешањето по каснување од комарец.

1. Ладни облоги

Изложувањето на местото на инјектирање на студ може да го смири воспалението. Користете памучна крпа натопена во мраз вода или обична коцка мраз.

2. Креми против чешање

Друга опција е да се јавите на лекар и да побарате рецепт за крем што ќе го смири чешањето. Постојат и лосиони кои се продаваат без рецепт и делуваат смирувачки.

3. Антихистаминици

Антихистаминиците ги блокираат рецепторите на хистамин и на тој начин го намалуваат интензитетот на чешање.

4. Алкохол

За привремено олеснување, можете да го намачкате местото на инјектирање со алкохол. Ќе ја олади кожата и ќе го олесни чешањето, но внимавајте да не претерувате, бидејќи алкохолот може да ја иритира кожата.

5. Крем од лимонова трева

Соединенијата во есенцијалните масла од мелиса може да го олеснат воспалението, да забрзаат заздравување и да го намалат ризикот од инфекција, велат лекарите.

Тие ве советуваат да се консултирате со лекар за примена на овој крем доколку сте бремени или доите, а особено кога станува збор за употреба на крем од маточина кај деца.

Постојат состојки кои ги имате и дома, но треба да се избегнуваат кога станува збор за ублажување на каснување од комарец.

Тоа се мед, купки од овесни снегулки, алое вера, босилек, лук, сода бикарбона, паста за заби, сок од лимон или лимета и оцет. Овие производи понекогаш можат да бидат ефикасни, но исто така можат да предизвикаат некои непријатни реакции.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi