КАКО ДА ЈА ИЗБЕРЕТЕ НАЈСОЧНАТА И НАЈВКУСНА ЛУБЕНИЦА: 10 трикови што обожавателите на ова слатко овошје мора да ги знаат

23 јуни, 2021
323548_kako-odabrati-ukusnu-lubenicuvshutterstock-622071983_ff

За да ја купите најдобрата можна лубеница, следете ги овие чекори.

Ништо полошо од тоа кога цел ден замислувате сочна и слатка лубеница, која ќе ве освежи на крајот од работниот ден, и излегува дека сте купиле недоволно зрела или презрела, невкусна и сува.

За да го избегнете ова, имајте го предвид следново:

  1. Кога ќе чукнете на нејзината површина, звучи шупливо.
  2. Додека се стиска, се слуша меко крцкање.
  3. Не е премногу тешка, но е голема.
  4. Јасно се видливи потемни и посветли линии на кората.
  5. На нејзината површина нема пукнатини, испакнатини, вдлабнатини …
  6. Од една страна е зелено жолта, што е трага од лежење во земјата и укажува на тоа дека плодот е зрел.
  7. Има мат зелена боја.
  8. Делот од стеблото што излегува од неа не е сув.
  9. Ако купувате веќе исечена, погледнете го семето – она ​​што е бело покажува дека лубеницата не е зрела, а ако семето се одделува од овошјето, тоа значи дека не е сочна бидејќи подолго време стоела набрана.
  10. Ако лубеницата има трага од цвет со големина на паричка на страната спротивна на дршката, тоа значи дека е женка, додека машките лубеници имаат трага во форма на точка. Женските се послатки.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi