Како да ја победите депресијата предизвикана од тмурно време: Психотерапевт открива методи кои помагаат

9 октомври, 2021
fabio-neo-amato-rkyclf1ccbg-unsplash-830x0

Транзицијата од една сезона во друга и промените во температурата влијаат и на оние кои ги обожаваат сите сезони. Сепак, преминот од летни во студени денови, особено ако е ненадеен, ќе го наруши расположението на многумина.

Со доаѓањето на есента, денот станува пократок, дождовите се вообичаена појава, сообраќајниот метеж е почест и поголем. Летниот режим престанува да важи во сите сегменти на општеството, па дури и опуштеното расположение, покарактеристично за летото, почнува да опаѓа.

Иако ова не важи за секого, постојат и такви типови луѓе кои чувствуваат меланхолија и необјаснива тага на почетокот на есенските денови.

И покрај фактот дека правилото за појава на депресија е покарактеристично за пролетта, појавата на оваа состојба не е невообичаена дури и на есен, објаснува психотерапевтот Ана Поповиќ за Телеграф.

  • Веројатно оваа година појавата на депресија ќе биде поизразена поради вознемиреност и стрес низ кои поминавме во овие речиси две години од пандемијата, па затоа е корисно да се дејствува превентивно – вели Поповиќ за Телеграф.

Таа посочува дека е можно на добар начин да се спречи оваа состојба, која е предизвикана од мрачно време.

  • Мрачното време многу често предизвикува мрачни мисли кај луѓето кои се склони кон тоа. За да го спречите ова, обидете се да гледате помалку телевизија и да слушате вести, особено лошите. Ова особено се однесува на вестите што се однесуваат на болеста и црната хроника – советува психотерапевтот.

Пожелно е, додава таа, да избегнувате негативна средина и да се опкружувате само со луѓе што ви се допаѓаат. Покрај тоа, дури и ако температурите се пониски отколку во лето и врне дожд, пожелна е физичка активност.

  • Прошетајте, дури и кога врне, може да биде пријатно за вашето тело, а особено може да има корисен ефект врз вашиот ум – објаснува Поповиќ.

Ако одењето во лоши временски услови не е активност што ви одговара, психотерапевтот ве советува да се свртите кон корисни содржини во вашиот дом.

  • Читајте книги со весела содржина, а ако веќе посегнете по далечинскиот управувач, гледајте комедии и романтични филмови – советува таа.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris