Како да направите 10 000 чекори на ден – без да излезете од дома

23 јануари, 2021
profimedia-0521487408-725x483

Поради пандемијата, многумина ја намалија физичката активност, се откажаа од тренинг и станаа мрзливи. Да се ​​биде цело време во куќата не е изговор. Еве неколку начини како да започнете и да постигнете 10.000 чекори дома.

Хроничната неактивност може да предизвика дополнителна вознемиреност, како и да предизвика проблеми со мускулно-скелетниот систем. Ова ќе го препознаете според болката во вратот, грбот и рамената. Покрај тоа, зјапањето во екраните во поголемиот дел од денот остава големи последици.

За среќа, докторот Тим ​​Харисон откри неколку трикови за сите оние кои сакаат да постигнат 10.000 чекори на ден. Како што вели, можно е да се постигне тоа со воопшто не напуштање на куќата.

Тој дојде до пресметката земајќи предвид дека просечно лице прави 80 чекори во минута.

Искачете се и слезете се по скалите 42 пати – 1.000 чекори, 12 минути и 30 секунди
Просечното скалило има 12 скалила. Ако некое лице направи 80 чекори во минута, лесно ќе постигнете илјада чекори. ЌЕ ви требаат 12 минути и 30 секунди да се искачите и спуштите по скалите 42 пати (вкупно 84).

И ако се движите побрзо, без разлика дали одите побрзо или трчате побрзо, ќе потрошите многу калории. Ако немате скали во вашиот дом или не живеете во зграда, можете да направите 84 круга околу вашиот балкон или ходник.

Прошетајте додека подготвувате кафе или чај – 960 чекори, 12 минути
Takeе трае околу три минути за да зоврие кафето или чајната вода. Ако пиете три до четири топли пијалоци на ден, лесно ќе направите 960 чекори и ќе поминете 12 минути на тоа.

kosa; kafa; devojka


Прошетајте додека телефонирате – 1.200 чекори, 15 минути
Кога ќе ви заsвони телефонот, не седнувајте на каучот. Може да шетате низ куќата додека водите приватен или деловен разговор. Ќе ви требаат околу 15 минути на ден, а вие ќе се истегнете и ќе направите 1.200 чекори.

Се бројат и домашни работи – 400 чекори, 5 минути
Веројатно преземате чекори дури и без да сфатите. Со правосмукалка, готвење или прашина за само пет минути, ќе направите 400 чекори.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris