Како да насадите и растете авокадо во вашиот дом: Ова здраво егзотично овошје може да го имате и во својата градина!

11 април, 2021
lemon-avocado-830x0

Егзотичното овошје авокадо станува сè попопуларно во домашната диета. Иако потекнува од Централна Америка, нашата клима е многу погодна за одгледување на ова растение.

Авокадото припаѓа на семејството на ловорики, а има дури 80 различни видови. Како што е познато, неговиот плод е исклучително здрав.

Ако сакате да садите авокадо, ќе ви требаат:

  • авокадо
  • нож
  • чачкалици
  • стаклена тегла
  • вода
  • саксија
  • земја за садење
  • камчиња за дренажа

Како да засадите авокадо:

Исечете го авокадото и извадете ја целата семка од овошјето, а потоа забодете четири чепкалки за заби во семето, осигурувајќи се дека се заглавени во иста рамнина и во еднакви интервали.

Наполнете стаклена тегла или чаша со вода скоро до врвот и ставете го семето врз теглата така што да биде делумно во водата.

Проверувајте го нивото на водата дневно и надополнувајте колку што е потребно.

По 6-8 недели, мембраната треба да се отвори и потребни се два месеци додека семето не ги испушти своите вени и порасне стеблото.

Кога стеблото ќе порасне 15 инчи, скратете го на околу 7 инчи за да расте побрзо. Кога повторно ќе порасне на 15 см, време е да го пресадиме растението во земја.

Ставете ги камчињата на дното од садот и засадете го авокадото во почвата богата со хумус, оставајќи ја горната половина на семето над земјата. Авокадото сака сончева светлина, па затоа е добро да го поставите во близина на прозорецот.

Важно е почвата да е секогаш влажна, но не натопена. Ако лисјата пожолтат, тоа е знак дека растението е премногу натопено со вода.

Кога семето е целосно суво, растението може да се пресади во градината или во поголема саксија. Погодно е да се пресади растението во периодот од март до јуни, со цел да се избегнат ниски температури и замрзнување.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris