Како да ослабете без да држите диета? Лекарот откри: Оваа храна е најголемиот проблем

7 март, 2021
ослабе

Постојат многу диети кои доведуваат до брзо губење на тежината за кратко време. Сепак, овие диети обично имаат јо-јо ефект и тежината се враќа по некое време.

Исто така, брзото и ненадејното слабеење не е добро за здравјето и може да доведе до бројни здравствени проблеми. Затоа е најдобро да се одлучите за здраво и постепено слабеење, кое вклучува балансирана исхрана и умерена физичка активност.

Истражувањата покажаа дека ако јадете храна што брзо се вари, за многу кратко време повторно ќе бидете гладни. А, тоа значи дека ќе јадете повеќе отколку што му треба на вашето тело, а со тоа и ќе добиете тежина. Затоа е неопходно да се елиминира храната што ги има овие својства од вашата исхрана. Брашното и шеќерот се едноставни јаглехидрати кои брзо се варат и многу брзо ве прават гладни по оброкот. Исто така, тие содржат „празни калории“, што значи дека се енергетски силни (благодарение на јаглехидратите и мастите), но се сиромашни со хранливи материи.

Кои се „празни калории“?
Храната што обезбедува енергија (бидејќи е богата со јаглени хидрати и маснотии) и не содржи никакви хранливи материи, како што се витамини, минерали, антиоксиданти, аминокиселини или влакна, се всушност оние што содржат „празни калории“. На пример, пржена храна како помфрит, чипс, како и други закуски и брза храна, се полни со маснотии и немаат друга хранлива вредност. 100 гр помфрит содржи приближно 570 калории, што претставува третина од дневните калориски потреби на жените и четвртина од дневните потреби за мажите. Од тоа, 30 гр одат на чисти масти кои „лепат“, односно се претвораат во маснотии.

Планот за исхрана смислен од д-р Питер Гот го решава токму тој проблем. Препорачаната храна не содржи „празни калории“, и му ги обезбедува на организмот потребните хранливи материи и собира енергија. На овој начин, се внесува помалку храна и нема да почувствувате пад на енергијата, ниту ќе го лишите вашето тело од хранливи материи.

Што е најздраво да се јаде?

Д-р Гот вели дека ако сакате да изгубите тежина, маснотиите не се проблем, затоа неговиот план на исхрана препорачува сите видови месо, дури и оној што не е 100 процентен постен. Може да јадете и јајца, овошје, зеленчук, млеко и млечни производи, како и житарки (како што се мусли, разни видови снегулки од житни култури). Но, интегралниот леб не доаѓа предвид.

Што да направите ако сакате да подготвите јадење што сè уште има брашно како лазања? Користете сецкани тиквички или модар патлиџан наместо кора. Ако не направите свој сос од домати, купете оној што не содржи шеќер.

Лебот, храна без која повеќето од нас не можат да замислат оброк, може да се замени со пченкарни тортиillaи, направени од пченка, а не од пченкарно брашно.

Пример за мени

Постојат три опции за секој оброк, и можете да изберете само една дневно. Последниот оброк не треба да биде после 20 часот.

Појадок:

 • омлет со спанаќ, салата од свежа краставица
 • омлет со печурки, доматна салата, јогурт
 • интегрални зрна со обезмастено млеко

Закуска:

 • свежо овошје
 • свеж зеленчук
 • помала количина ореви

Ручек:

 • пилешки гради на скара, мала чинија грчка салата
 • лосос на скара, мала чинија салата од компир
 • свинска сланина, коча од печена пченка

Вечера:

 • пилешки кари со сос од јогурт
 • салата од тиквички, 1/2 чаша варен ориз на пареа
 • ќофтиња во прадаиза сос, палента

Ако се прашувате како да се храните здраво и да изгубите тежина, одговорот е – лесен. Само бидете упорни и надминете ја почетната криза со која се соочуваат сите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi