Како да растете ананас во стан: Егзотичното овошје може убаво да напредува и во домашни услови

6 април, 2021
shutterstock1788392603-830x0

За да одгледувате дрво од ананас дома, треба да ги обезбедите условите за тоа. Како прво, на ова егзотично овошје му треба многу простор, но и соодветна температура.

Процесот на одгледување ананас не е премногу комплициран, но трпеливоста е – да дочекате плодови на украсното дрво, треба да почекате 3 до 4 години.

Подготовка за садење

Многу е важно кога купувате ананас, тој да е целосно зрел, што значи дека има златна боја. Обрнете внимание на тоа дали има мали инсекти на лисјата – избегнувајте таков ананас.

Исечете ги лисјата и ќе видите стебло на дното на овошјето. Отстранете го зрелото овошје од дрвото, а потоа ставете го коренот во сад со вода и оставете го на место каде што температурата е стабилна. Ова може да трае неколку недели.

Кога вените ќе изникнат од корените, ставете го ананасот во тенџере во кое прво има дренажен слој, а потоа и мешавина од тресет и песок во еднакви размери. Добро притиснете ја почвата околу растението.

Ставете го садот на добро сончево место и вода околу еднаш неделно, и ако видите дека почвата е многу сува, почесто наводнувајте.

Расадот треба да се пресади двапати пред да достигне целосна големина – прв пат три месеци по одвојувањето на младите, а вториот пат по една година.

Само по една година ќе ги видите првите резултати.

Температура

Младата билка бара собна температура од 24 степени. Покријте го растението со вреќа и отстранете ја секој ден од 5 до 10 минути. Отстранете ја торбата целосно кога ќе се појават нови лисја во средината.

Во текот на летото, може да го однесете садот со ананас во дворот или на терасата, но штом температурите почнат да паѓаат, не заборавајте да го вратите растението во вашиот дом.

Први плодови

Првите плодови може да се очекуваат за најмалку 3 години. Овошјето е зрело кога почнува да станува кафеаво од жолто. Само тогаш е подготвено да се набере.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi