Како да се ослободите од мравките во домот на старински начин: Подгответе им ефтина „последна вечера“

16 мај, 2021
Screenshot_3

Сите имаме сол, шеќер, оцет, прашок за пециво во кујнските ормани. Во комбинација со зачини и есенцијални масла, тие ефикасно ќе ги избркаат мравките од вашиот дом.

Сите имаме сол, шеќер, оцет, прашок за пециво во кујнските ормани. Во комбинација со зачини и есенцијални масла, тие ефикасно ќе ги избркаат мравките од вашиот дом. Со топло време, штетниците обично влегуваат во вашата куќа. Мравките, скоро невидливите непријатели обично „одат“ по храната и домашните растенија.

Направете свој природен лек за мравки во станот.

Пред да користите природни средства, прво темелно исчистете го станот, сите површини, агли, скоро сè. Додадете малку оцет во водата со детергент, тоа нема да го оштети мебелот и ќе ги избрка овие натрапници.

Купка за мравки направена од оцет

Одличен природен лек против мравките. Малите натрапници едноставно не можат да го издржат мирисот на бел оцет. Ова е ефтин и ефикасен начин да ги задржите овие мравки далеку од вашиот дом. Во распрскувачот додадете оцет и вода во сооднос 2: 1 и прскајте ги критичните места.

Ако забележите пукнатина за која се сомневате дека е нивно живеалиште, земете топла купка со оцет и ставете малку внатре. Само обрнете внимание на присуството на електрични инсталации!

Сода бикарбона и шеќер во прав

Ако не знаете како да се ослободите од мравките во куќата, применете ја оваа комбинација на местата каде што најмногу се собираат. Ќе ги избркате во еден момент.

Моќно средство од кујната

Заварете вода и додадете малку детергент за садови и направивте одлично природно средтсво. Истурете ја оваа мешавина во шише со прскалка и нанесете ја на местата каде што се собираат мравките. Наместо детергент, можете да користите и обичен рендан тоалетен сапун.

Тие не толерираат мирис на црно кафе

Меленото кафе е докажано ефикасно средство против мравките. Овие ситни инсекти не можат да го издржат неговиот силен мирис и ќе бегаат без оглед на сѐ. Талогот од кафе е исто така многу добро решение.

Подгответе им „последна вечера“

Подгответе гриз од пченкарно брашно или овес. Тие не можат да го сварат овој оброк. Ова е одличен трик бидејќи мравките ќе уживаат во овој вкусен дел и ќе умрат потоа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi