Како да се решите од мравките? Ви донесуваме неколку ефективни и природни трикови

13 мај, 2021
amit-talwar-pVc-whwc7Y-unsplash-1024x683

Иако мравките се едни од најкорисните инсекти во светот, а исто така и еден од највредните, тие обично им пречат на луѓето кога ќе започнат да влегуваат во куќи и станови. За да ги одвлечете од вашиот животен простор, користете неколку трикови.

Мравките се многу паметни, снаодливи и вредни животни и можат да носат дури 50 пати поголеми товари од сопствената тежина. Некои видови дури ги штитат растенијата во замена за храна и засолниште, но кога ќе ги видиме како влегуваат во нашата куќа, не сме многу среќни бидејќи тие можат многу брзо да се прошират со тоа.

Ги привлекуваат остатоци од храна, особено слатките, и можат да се провлечат насекаде низ најситните пукнатини. Постојат толку многу видови мравки во светот – некои се штетници, додека други само си ја вршат својата работа, но нз мачат нас луѓето.

Ако успеат да изградат гнездо во вашата куќа, нема да се ослободите толку лесно од нив. Постојат многу репеленти на пазарот за мравки и други инсекти, но тие не се најбезбедни за употреба поради нивните токсични состојки, особено ако имате домашни миленици.

Како да се ослободите од мравките на природен начин?
За да ги избркате од вашиот дом, треба да ја избркате кралицата, а потоа и целата колонија. Веќе имате неколку јадења во кујната што мравките не можат да ги издржат.

Овие се, на пример:

 1. Цимет
  Мравките не го сакаат мирисот на цимет, па посипете го на сите агли, пукнатини и патеки што ги движат. Ако забележите дека веќе ги нема на своите места, работата е завршена.
 2. Сок од лимон
  Ниту едно животно или мравки не го сакаат сокот од лимон. Истурете свежо исцеден сок од лимон над мравјалник или патиштата каде што се движат. Ако во моментот немате лимон, можете да користите и лимонска киселина измешана со вода.
 3. Кафе
  Кафето има и интензивен мирис што им пречи на мравките. Посипете го меленото кафе на местата каде што сте забележале како се собираат мравките. Постои многу голема можност тој повеќе да не оди по тој пат.
 4. Бел оцет
  Белиот алкохолен оцет е добар за чистење на кујнски површини наместо агресивни хемикалии и е исто толку добар и за справување со мравки. Измешајте оцет и вода и користете ја оваа комбинација за прскање на сите критични области во куќата.
 5. Кујнска сол
  Измешајте неколку лажици трпезариска сол со врела вода и оставете течноста да се излади. Потоа истурете го во шише со прскалка и попрскајте ги сите агли, влезните врати, прозорците и другите области каде што се прават мали пукнатини.
 6. Сода бикарбона
  Сода бикарбона, исто како и солта, е неподнослива за мравките. Посипете го директно каде и да ги забележите и оставете неколку дена. Потоа извадете ја со правосмукалка.

Покрај горенаведените трикови, важно е да ги следите следниве совети:

 • редовно чистете ја куќата, правосмукајте и избришете ги површините што често ги користите
 • во особено влажни простории, како што се бањи, ставете апарат за одвлажнување
 • чувајте храна како сол, шеќер, брашно и слично во стаклени тегли

Откако ќе ги третирате местата каде што се собираат мравките, не чистете ги или не ги мијте најмалку два дена. Можеби ќе треба да го повторите процесот еден или повеќе пати. Со среќа!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi