Како да се ублажи алергискиот конјунктивитис?

16 септември, 2021
108982155761419a1a4d439569823946_v4 big

Секоја сезона носи со себе некои специфичности, како во убавината и придобивките од природата, така и во некои помалку убави нешта.

Присуство на полен

Многу луѓе страдаат од некаква форма на алергиски конјунктивитис. Најчестата форма е пролетен конјунктивитис, кој се јавува како реакција на зголеменото присуство на полен во воздухот. Овој конјунктивитис се јавува кај помлади пациенти од детството до предпубертетска возраст (од 5 до 20 години).

Симптоматологијата може да биде толку изразена што пациентот избегнува да излезе од дома, не може да ги извршува активностите на училиште со полн капацитет, а бројот на пациенти во клиниката за офталмологија е зголемен.

Тоа е двојно почесто кај мажите. Се јавува многу почесто во области со сува и топла клима, а со доаѓањето на зимата, проблемите на овие пациенти се смируваат.

Бидејќи непосредната причина за алергиска реакција е контакт со алерген, препорачливо е да се миете со вода што е можно почесто. Исто така, треба да биде корисно капнување на вештачки солзи без конзерванси.

Без камилица

На Интернет можете да најдете многу совети за отстранување на темните кругови и намалување на црвенилото околу очите со облоги од камилица.

Во нашата практика, а што е потврдено во научни написи, имаме случај кога таквите постапки може да доведат до значително влошување на симптомите, и не се препорачува ставање облоги од камилица за алергиски конјуктивитис. Тоа е затоа што камилицата е цвет, така што може да биде причина за алергии.

Како да се разликува

Чешањето е доминантен симптом кај алергиско воспаление. Инфекциите на очите предизвикани од коронавирус се доста ретки, се јавуваат само кај неколку проценти од пациентите со потешка клиничка слика на инфекцијата.

Со алергиски конјунктивитис, пациентот обично нема треска, што е еден од доминантните знаци на инфекцијата со ковид-19. Симптомите на горниот респираторен тракт се исто така различни.

Додека кивањето е типично за алергии, кај вирусна инфекција пациентот повеќе се жали на болки во грлото и малаксаност.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris