КАКО ДА ВООЧИТЕ СИМПТОМИ НА ТРОМБОЗА: Еве што треба да направите ако почувствувате нуспојави по вакцинацијата со АстраЗенека

9 април, 2021
Na Zagrebačkom velesajmu počelo masovno cijepljenje građana protiv covida-19

Една од сериозните, но ретки несакани ефекти на вакцинацијата со АстраЗенека е згрутчување на крвта што може да биде фатално.

Згрутчувањето на крвта е исклучително редок, но сериозен несакан ефект на вакцината за коронавирус на АстраЗенека, објавија регулаторите во средата. Придобивките од AstraZeneca продолжуваат да ги надминуваат ризиците, соопшти Европската агенција за лекови (ЕМА). Сепак, безбедносниот комитет на агенцијата истакна дека е важно да се знаат знаците за можен тромб.

Згрутчување на крвта се формира кога крвта се згуснува и формира полуцврста маса. Може да биде корисен одговор да се запре крварењето во случај на повреда, но овие блокади можат да создадат проблеми во случај да го запрат протокот на крв во виталното подрачје, пишува Business Insider.

Вени во мозокот

Згрутчување на крвта може да предизвика блокада на нозете, стомакот и белите дробови. Повеќето од згрутчување на крвта поврзани со вакцината АстраЗенека се појавија во вените на мозокот. Овие тромби, познати како тромбоза на церебрален венски синус (CVST), може да доведат до мозочен удар, напади и смрт.

Досега, повеќето пријавени тромби се појавија кај жени на возраст под 60 години во рок од две недели по вакцинирањето. Бидејќи младите имаат поголема веројатност да го доживеат овој несакан ефект, британските регулатори препорачуваат лица под 30 години да не се вакцинираат со AstraZenecа ако веќе не ја примиле првата доза.

Кои се симптомите?

ЕМА предупреди дека пациентите кои примиле AstraZeneca треба веднаш да побараат лекарска помош ако ги имаат следниве симптоми:

  • отежнато дишење
  • болка во градите
  • оток во ногата
  • постојана болка во стомакот
  • невролошки симптоми, вклучувајќи силни и постојани главоболки или заматен вид

Некои лесни несакани ефекти, како што се болка во местото на пункција или други болки во телото, се чести по вакцинацијата. Но, ако имате сериозни или постојани симптоми околу четири до 20 дена по вакцинирањето, треба да побарате лекарска помош, според Светската здравствена организација.

Згрутчувањето на крвта обично се третира со антикоагуланси. Компликациите може да се избегнат ако тромбот се забележи на време.

Берос: Придобивките се поголеми од штетата

Министерот за здравство Вили Берос во четвртокот рече дека на вчерашниот видео состанок на министрите за здравство на ЕУ, се повтори тезата дека придобивките од вакцината АстраЗенека се поголеми и ги надминуваат потенцијалните штети и дека нема основа за суспендирање на вакцината.

Постојат некои земји кои воведоа одредени ограничувања, но повеќето земји се за употреба на вакцината без ограничувања затоа што во моментот нема доволно докази за ограничување на употребата на таа вакцина, рече Берос пред владината седница. Тој рече дека некои земји ја користат вакцината АстраЗенека само кај популација постара од одредена возраст.

Франција и Белгија го применуваат на лица постари од 55 години, друга група на земји на лица постари од 60 години, а само Финска го користи на лица постари од 65 години. Данска остана во режимот на суспензија на вакцините.

Берош проценува дека меѓу 25 и 35 проценти од граѓаните во Хрватска моментално одбиваат да се вакцинираат со АстраЗенека. „Тоа нè загрижува и размислуваме за начини да го решиме, но драго ни е што постојат одредени региони каде тоа не е проблем и каде тој процент е многу помал“, рече тој. Затоа, тој најави ажурирање на кампањата за вакцинација при влегувањето во третата фаза и вакцинирањето на помладите луѓе.

Пленковиќ немаше потешкотии

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ во четвртокот рече дека две недели откако тој, претседателот на хрватскиот парламент Горан Јандроковиќ и министерот за здравство Вили Берош беа вакцинирани со АстраЗенека, тој не видел никакви потешкотии, што значи дека вакцината е сигурна и треба да се вакцинира.

„После претседателот на хрватскиот парламент, министерот за здравство и јас бевме вакцинирани со АстраЗенека пред две недели, не гледам никакви потешкотии, што значи дека и оваа вакцина е сигурна и треба да се вакцинира со неа“, рече премиерот .

HZJZ препорача континуирана употреба

Хрватскиот институт за јавно здравје (ХЗЈЗ) препорача континуирана употреба на AstraZeneca, споделувајќи го мислењето на Европската агенција за лекови (ЕМА) дека придобивките од вакцинацијата далеку го надминуваат ризикот од несакани ефекти, бидејќи вакцината ефикасно штити од хоспитализација и смрт .

„Потсетуваме на опасноста од Ковид-19, чија стапка на смртност (Case Fatality Rate) во моментов е околу 2,2 проценти, што значи дека на секои 45 потврдени случаи на инфекција во Хрватска, статистички може да се очекува еден смртоносен исход“, објави во четвртокот ХЗЈЗ.

Како ЕМА, CNIPH ќе продолжи внимателно да ја следи безбедноста и ефективноста на вакцинацијата и да ја информира јавноста. CNIPH наведува дека ЕМА проценила дека, иако не може да се исклучи можната поврзаност на вакцинација против Ковид-19 со развој на многу ретки случаи на абнормална тромбоза предизвикана од тромбоцити, придобивките од вакцинацијата со АстраЗенека во спречувањето на хоспитализација или смрт е поголема од несаканите ефекти.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi