Како да засадите авокадо и да го пораснете дома: Чекор по чекор

20 мај, 2021
beautiful-girl-make-salad-sporty-blonde-kitchen-woman-with-avocado-800x533

Авокадото е растение кое се смета за супер-храна, исклучително е хранливо, содржи здрави масти, протеини и витамини. Семката од авокадо обично се фрла, но со правилно одгледување, може да прерасне во растение кое ќе го украси вашиот дом. Но, се поставува прашањето: како да се засадат авокадо семиња и како да се направи тоа на вистински начин.

Ќе најдете разни водичи и методи на Интернет за тоа како да го направите ова, повеќето од нив се успешни, но често комплицирани. Избравме наједноставен начин кој претежно работи. За да се осигурате од неуспех, препорачуваме да одгледувате повеќе семки од авокадо. Исто така е одличен начин да откриете како се однесува авокадото и да бидете сигурни дека барем еден ќе успее.

Авокадото доаѓа од Јужна Америка и Централна Америка, а авокадото што најчесто доаѓа кај нас доаѓа од Мексико. Постојат неколку видови на авокадо, некои од нив се сланина, фуерте, хас, трска, гвен, пинкертон, зутано…

Пред да одлучите да садите авокадо, однапред потенцираме: ова растение успева во нашата земја, но не дава плод. Може да го одгледувате само како домашно растение. Лесно е да се одржува кога ќе го пресадите во тенџере и совршено се вклопува во внатрешноста.

Чекор 1 – Излупете го авокадото

Прво треба да ја исчистите семката од авокадо. Ќе го направите ова со сечење на овошјето на половина, сè до семката, свртете ги исечените делови малку со рацете и одделувајќи ги.

Следно, семката обично се отстранува со нож, но препорачуваме да не го сторите тоа, бидејќи можете да го оштетите, а за садење ви треба што е можно поздрава семка. Затоа е најдобро да ја извадите коската со лажица, внимавајќи да не ја оштетите.

kako posaditi avokado

Чекор 2 – Како да се засади авокадо

Многу луѓе се прашуваат како да садат авокадо, но авокадото не се засадува во земјата веднаш, туку потребно е семките да ‘ртат, да се појават корените и стеблата и само по неколку месеци да се пресади во саксија со земја .

Ќе ви треба чаша вода или тегла, 4 чепкалки за заби и вода. Прво одредете го врвот на семката, секогаш е подолг. Врвот мора да остане во воздухот, ни случајно немојте да ја оставите целата семка во вода, туку само нејзиното дно.

Прободете ја на 4 места, чепкалките треба да бидат распоредени во иста рамнина, на еднакво распоредени точки на авокадото. Кога ќе и’рти и расадот ќе се вкорени, ќе изгледа нешто како ова:

kako posaditi avokado

Чекор 3 – Почекајте и променете ја водата

Следниот чекор е да почекате да пукне семката и да се развијат коренот и младото стебло на растението од него. Колку време ќе биде потребно за да расте зависи од различни фактори, а тој период е обично помеѓу еден месец и два месеци.

Затоа бидете трпеливи и менувајте ја водата на секои 5 до 7 дена и надополнете кога ќе забележите дека има помалку вода. Дното мора постојано да биде во вода. Исто така, не менувајте ја водата еднаш неделно, бидејќи подолгото стоење на вода може да предизвика размножување на габи и бактерии, со што никулците од авокадо нема да можат да се справат.

Прво ќе забележите дека горниот дел од семката пукна, а надворешната кожа на авокадото ќе се излупи. Во следните денови, ќе забележите дека пукнатината се шири сè до дното, а мал корен ќе излезе од долниот дел.

Коренот ќе расте со текот на времето, и ќе расте од пукнатината на врвот. Во овој период, единствената улога што ја имате е да се осигурате дека коренот на растението е секогаш во вода. Штом малку се исуши, тоа е смрт за растението.

Важно е авокадото да се чува цело време на сонце, бидејќи ова растение едноставно го обожава и најдобро расте на сонце. Но, барем додека не го пресадите во тенџере, не чувајте го на директна сончева светлина, бидејќи силното сонце може да ги пржи никулците. Најдобра опција е да го поставите покрај прозорецот.

Чекор 4 – Скратете го стеблото

Кои се следните чекори што треба да се следат кога ве интересира како да садите авокадо од семе? Нека растението расте и редовно наводнувајте го. Кога растението расте до 15 сантиметри, треба да се скрати за 7 сантиметри.

Namaz od avokada

Ова ќе му помогне на растението да расте побрзо и да развие повеќе ластарки. Не грижете се, дрвото ќе порасне без никакви проблеми. Наводнувајте го растението редовно цело време и менувајте ја водата.

Чекор 5 – Како да се засади авокадо во саксија?

По некое време, растението повторно ќе порасне до висина од 15 сантиметри. И тоа

дека е вистинско време да се засади во саксија. Како да се засади авокадо? Ставете камчиња на дното од саксијата затоа што на авокадото му треба добра дренажа и ставете хумус над него.

Како да се засади авокадото

Никогаш не го засадувајте целото семе во земјата, туку оставете ја горната половина да излегува од земјата. Со текот на времето, кога растението ќе расте доволно и ќе се зајакне, на растението повеќе нема да му треба семето од кое пораснало.

За одгледување авокадо, важно е растението да добие што е можно повеќе сонце, во оваа фаза на раст нема да пречи делумна сенка и неколку часа директна сончева светлина. Затоа може да го оставите садот во дворот.

Како да го чувате авокадото во саксии?

Кога поминувате низ фазата на одгледување авокадо, каде единствена грижа ви е како да го засадите авокадото и како да го одржувате додека е во чашата, следува фазата на одгледување на ова растение, што е многу полесно. Кога станува збор за наводнување, оплодување или одбрана од штетници, авокадото воопшто не е потребно.

Наводнување на младо авокадо

Почвата никогаш не треба да биде сува, проверете дали е секогаш доволно влажна, но не толку многу што земјата е потопена. Наводнување е потребно секогаш кога ќе забележите дека има помалку или нема влага во почвата.

Повремено, еднаш во две или три недели, потребно е да се напои авокадото со повеќе вода, каде што треба целосно да се потопи почвата. Ова почесто се прави во летните месеци.

Kako posaditi avokado

Ако премногу го наводнувате растението, ќе забележите дека лисјата пожолтуваат. Ова е знак да почекате да се исуши растението малку и да се намали наводнувањето.

Повремено искинете ги врвовите

Ако сакате авокадо да расте во грмушка, тогаш е потребно од време на време да ги скратите неговите врвови. Можете да го направите ова рачно, но внимавајте да не ги оштетите вените на растението. Најбезбеден начин е да ги исечете врвовите со остри ножици.

Ќе растат нови никулци од секој исечен врв и ќе постигнете изглед на грмушки. Кинењето на врвовите се препорачува само кога авокадото е високо 30 сантиметри.

Од друга страна, ако не сакате авокадото да расте на овој начин, не кинете ги врвовите, само оставете го да расте во висина.

Кој штетник напаѓа авокадо?

Препорачуваме да го гледате растението од сите страни (и под лисјата) секој ден за да бидете сигурни дека на него нема вошки од растенија. Бидејќи вошките се штетници кои најчесто напаѓаат авокадо.

Прашок против вошки за растенија

Можете да се ослободите од вошки на растенија на едноставен начин, да го ставите растението во када и лесно да го испрскате со туш, за да не го оштетите дрвото на растението. Можеби ќе ви треба малку време, но капете го растението додека не ги удавите сите вошки.

Домашни препарати против вошки на растенија – П=прашок за пециво, кромид

Потоа измешајте ја водата со малку сапун и испрскајте го со неа младото авокадо. За посилен ефект, можете да додадете и лажичка масло од нем.

Prašak za pecivo protiv biljnih vaši

Што да правите во зима

Авокадото е тропско растение и прилично слабо ги толерира зимските температури. Затоа, никогаш не го оставајте во дворот или на терасата во зима, бидејќи тоа ќе го убие растението.

Најниската температура што авокадото може да ја издржи без последици е 7 степени Целзиусови. Значи, во зима, најдобро е да одгледувате авокадо дома.

Дали моето авокадо некогаш ќе вроди со плод?

Многумина кога се прашуваат како да садат авокадо, всушност сакаат да го засадат за да добијат овошје од авокадо. Но, ќе мора да ве разочараме, авокадото одгледувано дома ретко ќе вроди со плод.

Ако вашето авокадо се случи да вроди со плод, тоа ќе биде по минимум 4 години, а некои ќе можат да вроди со плод само по 15 години. Но, повеќето авокадо одгледувани дома никогаш нема да дадат плод.

Постојат неколку причини за ова. Кога купувате овошје од авокадо, го земате оној што е индустриски одгледуван во строго контролирани услови.

Друга причина е што кога авокадото се одгледува дома, генерално се одгледува само едно растение, а авокадото е растение кое сака друштво. Репродукцијата во авокадото не работи толку лесно кога растението расте само затоа што пестикот и антерот не се развиваат во истиот период.

Но, кога имате неколку примероци од растението, постои поголема можност растенијата да се опрашуваат едни со други и да добијат плод.

Но, дури и ако вашето авокадо никогаш не вроди со плод, тоа е одлично домашно растение што ќе го украси вашиот ентериер. Одгледувањето авокадо од семе е посебен успех и треба да бидете горди на себе ако тоа е во вашата колекција.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi