Како едноставно да го исчистите среброто и да го заштитите од дамки?

25 август, 2021
87027308f75480602ce693e363896658457dc4cc

Среброто треба внимателно да се негува за да биде сјајно што е можно подолго.

Сребренениот накит од носење и изложување на надворешната средина може брзо да потемни. За да го продолжите неговиот сјај и прекрасен изглед, постојат неколку чекори за негово чистење.

Чистење на среброто

За секојдневна нега, доволно е брзо миење во вода со благ сапун за да го одржите сјајот. Измешајте неколку капки благ сапун за миење садови во топла вода и нежно измијте ги сребрените парчиња. Исплакнете и исушете со мека крпа. Помеѓу чистењето, чувајте го среброто на ладно и суво место за да спречите вишок потемнување.

Меѓутоа, од време на време, можете да направите и природна смеса со која ќе го обновите сребрениот накит.

Потребно:

провриена вода

алуминиумска фолија

чинија

прашок за пециво

малку сол

мека крпа

Обложете го садот со алуминиумска фолија. Осигурајте се дека фолијата ја покрива целата површина. Наполнете го садот со врелата вода. Додадете 1/4 чаша сода бикарбона и 2 лажички сол и промешајте. Треба да видите формирање на меури. Ставете ги сребрените парчиња во растворот и нежно измешајте. Оставете да отстои до 5 минути. Извадете ги и исушете ги со мека крпа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi