Како брадата може да влијае на ефикасноста на носењето маски во борбата против Ковид-19?

24 март, 2021
Screenshot_37

Носењето подолга брада е во тренд веќе една деценија, а за време на пандемијата кога сите ги намаливме нашите дневни активности посветеност на изгледот, дури и оние мажи кои претходно ги немаа, почнаа да пуштаат влакна на лицето. Сепак, експертите сега предупредуваат дека брадата може да има влијание врз една од клучните мерки за контрола на пандемијата – носењето маска за лице, пишува Си-Ен-Ен.

Употребата на маски не ја спречува целосно можноста од инфекција, но помага да се ограничи ширењето на потенцијално заразените аеросоли. Според студија од декември 2020 година, употребата на маски за лице може да го намали бројот на нови инфекции со коронавирус за скоро 50 проценти.

Важен дел кога носите маска е тоа што стои добро наместена, т.е. дека нејзините агли се залепени за лицето без луфта. Експертите предупредуваат дека во зависност од должината и дебелината на брадата, тоа може да ја намали ефикасноста на носењето на маската создавајќи повеќе простор помеѓу лицето и маската.

Со оглед на тоа што пандемија од ваква големина е новина, а научниците не се држеа веднаш до проблемот со брадите и маските, сè уште немаме доволно конкретни податоци за оваа тема. Како и да е, некои истражувања покажаа корелација помеѓу заштитата што ја обезбедува маската и брадата на други примери.

Постојат студии за тоа дали луѓето со брада акумулираат повеќе или помалку бактерии отколку оние со голо лице. Сепак, ова истражување не беше последователно научно одобрено, а исто така се однесуваше и на бактериите. Се чини дека има многу малку, ако има, анализа за тоа како брадата се однесува со вируси.

Одговори можеме да бараме кај оние кои користеле маски долго пред пандемијата. Лекарите знаат дека влакната на лицето можат да бидат пречка за ефективна заштита на нивните маски и затоа има препораки некои стилови на мустаќи и брада да не се носат кога работите. За маската да биде целосно ефикасна, таа мора да биде на кожата, а не на косата.

Ако маската може целосно да ја покрие брадата, не треба да има проблем, но ако не, брадата многу веројатно ќе создаде мал јаз помеѓу кожата на лицето и маската. Овој јаз создава простор воздухот да излезе во животната средина кога издишувате, како и да вдишувате воздух со потенцијален вирус, велат лекарите. Така, јазот од само 0,2 милиметри може да предизвика два до осум проценти од вдишаниот воздух (кој содржи капки носители на вируси) да влезе во маската нефилтриран, изјави за Си-ен-ен Робинсон Перич, истражувач од Универзитетот во Хамбург.

Некои луѓе носат иста брада со години и тоа е дел од нивниот моден израз или прикриваат некои недостатоци со тоа, па затоа ќе биде тешко да се откажат од неа. Мажите кои имаат чувствителна кожа понекогаш не толерираат бричење, а за некои брадата е дел од културата, обичаите, па дури и верска одлика.

Затоа, ако бричењето не е опција за вас, сè уште има алтернативи за да ја задржите брадата и ваша лична безбедност. Некои компании продаваат маски со поголема површина што може да вклучуваат и подолга брада, а се препорачува да се комбинираат двете маски. Всушност, во последно време можеме да забележиме дека некои луѓе носат една маска над друга.

Експертите препорачуваат употреба на поцврста маска N95 со поголема површина која достигнува до вратот и ушите и се лепи на кожата таму.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi