КАКО ПОБРЗО ДА ОСЛАБЕТЕ: Научно докажани методи кои навистина делуваат!

19 мај, 2021
250121_shutterstock-1193205121_ls

Запомнете: губењето тежина бара целосен пристап. Ако се придржувате до научно докажани факти, никогаш повеќе нема да имате проблем со вишок килограми.

Сакам да ослабам, од каде да започнам?

Некои луѓе мислат дека намалувањето на количината на потрошени калории е доволно за да се намали телесната тежина. Но, ова често доведува до нарушувања во метаболизмот, но исто така и до замор.

Пред да одите на диета, треба да знаете кои фактори влијаат на метаболизмот, гладот, но и на согорувањето на мастите. Не е доволно дебелите луѓе да јадат помалку и да се движат повеќе.

За да го започнете патот до слабеење, прво треба да го направите ова:

 1. Вратете го биолошкиот ритам во нормала. Со други зборови, ако јадете и работите после полноќ, вашиот метаболички процес ќе биде нарушен.
 2. Држете се до 12-часовна пауза помеѓу вечера и појадок. Ова значи дека ако вечерате во 19 часот, следниот оброк треба да го консумирате само од 7 часот наутро, па идеално би било да појадувате само околу 11 часот наутро. Ова правило го следат луѓе кои практикуваат повремен пост или автофагија. Ако вечерате по 19 часот, треба да знаете дека нема шанси да изгубите тежина.
 3. Сончањето е задолжително. Сончевите зраци го зголемуваат нивото на витамин Д во организмот, а недостатокот на овој витамин предизвикува дебелеење. Се должи на фактот дека надворешните зраци го зголемуваат производството на невротрофичен мозочен фактор, апетитот се намалува. Во вечерните часови, нивото на азотен оксид се зголемува во телото, што поттикнува губење на тежината. Сончањето е добро и за менталното здравје, бидејќи го намалува нивото на оксидативен стрес.
 4. Воспоставете шема на спиење. Оптималното количество на сон е најмалку 7 часа. Ако спиете помалку, ризикот од дебелина е поголем.
 5. Блокирајте го синиот спектар навечер. Тежината на телото може да се зголеми ако мрежницата е изложена на сина боја секој ден и вечер.
 6. Дајте си што повеќе природна светлина наутро. Ако зелениот и црвениот спектар на светлина влезе во мрежницата по будењето (најмалку два часа), има промена во хормоните на ситост.
 7. Туширајте се со поладна вода и почесто проветрувајте ја просторијата. Чувството на студ барем еднаш на ден ќе биде од корист за вашето здравје. Го зајакнува телото, ја подобрува работата на тироидната жлезда, го стимулира согорувањето на мастите. Студениот туш секој ден само ќе промовира губење на тежината.
 8. Намалете го стресот. Секој стрес може да доведе до зголемување на телесната тежина, бидејќи го зголемува нивото на динофрин и кортизол во организмот, па затоа постојано сакате да јадете. Можете да го намалите стресот со вежбање, медитација и други методи.

Препораки за исхраната:

Ако сакате брзо да изгубите тежина, треба да:

 • јадете што повеќе протеинска храна за да ви помогне да согорувате маснотии побрзо;
 • вклучите во вашата исхрана што повеќе свежо овошје, зеленчук, семиња и ореви, храна богата со растителни влакна, што е корисно за цревната микрофлора;
 • јадете производи од животинско потекло кои содржат здрави масти – сланина;
 • исклучите брашно, тестенини, шеќер од вашата исхрана, што може да предизвика зголемување на гликозата во крвта;
 • го намалите внесот на глутен од житарките;
 • јадете повеќе супа, тие не содржат многу калории и даваат енергија;
 • намалите внесот на јаглехидрати, кои го зголемуваат нивото на инсулин во крвта;
 • ги отстраните штетните масла од вашата исхрана, сите освен маслиновото масло.

Ако ги следите овие правила, ќе можете да изгубите тежина без да го нарушите вашето здравје.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi