Каков тип на мажи плаќаат за секс?

9 февруари, 2021
dreamstime-m-187790825 (1)

Ова е психолошки аспект на темата продажба на сексуални услуги, проститутките и нивните клиенти имаат дефицит кај мажите во однос на интимните врски, а откриено е дека секој десетти маж во својот живот „платил за секс“

Се нарекува најстара професија во Светот, и тоа со добра причина. Според британскиот социолог Кетрин Хаким, проституцијата напредува во секое општество во современиот свет низ човечката историја. Тоа дури не е исклучиво човечка активност, бидејќи се забележани случаи на женски шимпанза кои го „менуваат“ полот за храна.

Сексуалните работници се претежно жени, а клиенти им се скоро сите мажи. Секако, постојат машки сексуални работници, но тие исто така им служат скоро исклучиво на мажите. Платениот секс може да биде прилично скап, а мажите кои го бараат честопати мораат да ризикуваат со правни последици, социјална стигма и распад на сопствените љубовни врски – како брак, за да продолжат со тоа.

Какви мажи плаќаат за секс?

Па, какви мажи плаќаат за секс? Ова прашање го испитаа шведскиот психолог Шарлот Деоган и нејзините колеги во написот што неодамна го објавија во Архивата за сексуално однесување.

Студијата користела податоци од примерок од над 6.000 мажи од Шведска, на возраст од 16 до 84 години, земени од многу поголема анкета за сексуално и репродуктивно здравје спроведена од Шведската агенција за јавно здравје во 2017 година. Клучното прашање во овој истражувачки проект беше: „Дали некогаш сте платиле или сте дале друга такса за секс?“

Шарлот Деоган и нејзините колеги разгледаа и други варијабли во сексуалниот живот на испитаниците. Од испитаниците особено било побарано да го оценат нивото на сексуално задоволство во нивните животи. Оние што изјавија дека не се задоволни, добија можност да ги кажат своите причини. Овие вклучуваат недостаток на сексуален партнер, недоволен број на сексуални партнери и неможноста да имаат секс со нивниот партнер како што сакаат – во квантитет, мерка, квалитет или начин.

Други релевантни проблеми се занимаваа со сексуалните активности на учесниците на Интернет. Ова вклучуваше пребарување на сексуален партнер преку Интернет и гледање порнографија. Конечно, Шарлот Деоган и нејзините колеги проучуваа и разни демографски карактеристики, како што се возраста, нивото на образование и приходите.

Секој десетти плаќал за секс

Околу 10 проценти од испитаниците изјавиле дека платиле за секс во одреден момент од нивниот живот. Овој број е сличен на оној добиен во други студии, иако процентот е обично малку поголем во земјите каде проституцијата е легална или толерирана. Деоган и колегите посочуваат дека „купувањето секс“ во Шведска е незаконско и строго се гони од 1999 година. Сепак, тоа е легално во многу други европски земји, па затоа не им е тешко на шведските мажи да заминат во странство во т.н. сексуални празници.

Деоган и колегите откриле и дека постарите шведски мажи имаат нешто поголема веројатност да плаќаат за секс отколку нивните помлади сонародници. Сепак, не е јасно зошто е тоа така. Можеби постарите мажи имаат подобри финансиски услови да плаќаат за секс, но може да се случи и овие постари Швеѓани да ангажираат сексуални работници пред да стане нелегално.

Може да има и други причини зошто клиентите се постари. Нема сомнение дека помладите мажи имаат поголема веројатност да привлечат сексуални партнери отколку постарите мажи. Понатаму, помладите мажи, дури и ако имаат расположлив приход, може да бидат почувствителни на стигмата околу плаќањето за секс. Податоците со кои располагаат Деоган и колегите едноставно не се однесуваат на ова прашање, и ова е очигледно тема за понатамошно истражување.

Тие одат кај проститутки кога ќе заштедат за секс

Деоган и колегите, исто така, не утврдија значителни разлики во приходите или образованието помеѓу мажите кои плаќале за секс и оние кои не плаќале. Со други зборови, мажите не ангажираат сексуални работници само кога имаат расположлив приход. Всушност, истражувачите дури забележале и малку зголемена тенденција да плаќаат за секс на најниско социоекономско ниво, што сугерира дека оние мажи кои можат да бидат премногу сиромашни за да привлечат партнер, ќе заштедат за повремена посета на сексуална работничка.

На крајот, само променливите сексуални животи предвидуваа дали мажите плаќаат за секс или не. Поточно, оние кои пријавиле дека не се задоволни од нивниот сексуален живот и кои барале или запознале сексуални партнери преку Интернет, имале пет пати поголема веројатност да плаќаат и за секс отколку другите мажи во примерокот. Покрај тоа, оние кои често гледале порнографија, имаат три пати поголема веројатност да платиле за секс.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi