Катастрофална грешка: Никако немојте да спиете со вентилаторот вклучен, еве и зошто

2 август, 2021
Opera Snapshot_2021-08-02_050814_www.alo.rs

Не само тоа, туку вентилаторот што работи цела ноќ го намалува квалитетот на спиењето, вели д -р Невенка Димитријевиќ.

  • Постојаното зуење во текот на ноќта го оптоварува централниот нервен систем, па сонот не е доволно добар. Покрај тоа, ако вентилаторот е насочен директно кон вас, многу е можно да се појави синуситис, во случај да е вперен кон вашата глава. Меѓутоа, можни се повреди и на други делови од телото, во смисла на повреда на мускулите доколку воздухот со часови ја погодува истата точка на телото – предупредува д -р Невенка Димитријевиќ.

Што се однесува до засилување на алергиските реакции, д -р Димитријевиќ вели дека климата е поверојатно да ја предизвика отколку вентилаторот, бидејќи вентилаторот нема канализација или цевки и е доста отворен, и ако редовно отстранувате прашина од него, нема треба да се грижите за тоа.

Спиењето со вентилатор не е најдобрата идеја

Сепак, на крајот, колку и да е добра прва помош, тој не е доволно ефикасен во ладењето.

  • Отпрвин помага, но потоа, само го врти стариот, веќе топол воздух, така што нема посебна корист од тоа – заклучува на крајот д -р Димитријевиќ.

И тогаш како да се оладите ноќе без климатизација и вентилатори? Осигурајте се дека вашата спална соба е затемнета во топлите денови, и на крајот од денот избегнувајте внесување на кофеин и алкохол, и наместо тоа пијте ледена вода пред спиење за да ја намалите телесната температура.
И ако сеуште не можете да ја преживеете ноќта без вентилатор, има еден улов што ќе ви помогне без да ве загрози.

Она што треба да направите е да дозволите вентилаторот да дува низ прозорецот ноќе, па кон надвор.

Звучи нелогично, но кога вентилаторот дува надвор, дува топол воздух од просторијата и го заменува со свеж воздух надвор. Ако сепак е топло, оставете друг прозорец отворен и добивате блага промаја, ќе спиете како бебе.

Се разбира, имајте на ум дека ова важи само за ноќи кои се пријатни и забележливо постудени од температурата во вашата соба. Кога температурата е иста надвор и внатре ноќе, тогаш едноставно насочете го вентилаторот кон вас.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi