Кажете им збогум на маките: Која е идеалната положба за спиење во зависност од болката која ја чувствувате?

17 август, 2021
Screenshot_3

Спиењето може да биде најголемиот мелем, освен ако не страдате од хронична болка и не можете да се чувствувате удобно во кревет.

Ако знаете од прва рака колку е тешко да имате квалитетен сон кога чувствувате болка во различни делови на телото, ќе знаете дека некои пози за спиење се забранети. Но, вистината е дека можете да најдете решение, односно правилна положба за време на спиењето, во зависност од вашиот проблем.

Идеална положба за спиење за оние кои имаат болки во грбот

Како прво, забораваме на спиењето на лицето, бидејќи оваа позиција предизвикува абнормално истегнување на ‘рбетот. Исто така, може да создаде нови фокуси на болка во рацете. Со идеални ситуации, легнете на страна со свиткани нозе во фетална положба и поставете перница меѓу нив. Ова ќе го намали притисокот на ‘рбетот.

Положба на спиење поради болки во колкот

Ако имате болки во колкот, најдобро е да спиете на грб, идеално со неколку перници под колената. Исто така е важно да имате душек кој не е ниту тврд, ниту премногу мек.

Кога ве боли вратот

Тука работите се малку пофлексибилни и се работи за личен избор. Можете да спиете или на страна или на грб. Најважниот елемент во овој случај е изборот на соодветна перница. Онаа што правилно го поддржува вашиот врат и не го затегнува. Во секој случај, заборавете на отсуството на перница или неколку перници под главата.

Важноста на правилниот сон

Ако работите свиткани на стол цел ден или поминувате време лежејќи на каучот, логично е дека не можете да спиете добро. Обавезно правете чести паузи во текот на денот за малку одење и истегнување и седете на маса со исправен грб. Вежбањето помага многу, во зависност од тоа каде чувствувате болка.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi