КАЖЕТЕ ИМ ЗБОГУМ НА ПОДОЧНИЦИТЕ: Темните кругови стануваат минато со седум едноставни совети

22 јуни, 2021
1804-podocnjaci-768x681

Дали темните кругови го расипуваат свежиот и младешки изглед на вашите очи?

Пробајте ги следниве совети кои ќе ви помогнат да ги намалите несаканите темни кругови околу очите.

D.I.Y. третмани

Ставете свежо исечени краставици или замрзнати вреќички зелен чај натопен во бадемово млеко или розова вода на затворени очи. Ова ќе го намали воспалението околу очите, ублажувајќи ги знаците на замор. Во исхраната додадете повеќе целер, зелка, аспарагус и банани. Оваа храна има диуретични својства кои ги отстрануваат течностите и балансираат важни катализатори како што е калиумот (го контролира нивото на течности во организмот за да се намали надуеноста околу очите, што ги влошува темните кругови), притоа додавајќи здрави влакна.

Вклучете ги „адаптивните“ состојки во вашата рутина

Адаптогените по дефиниција се растенија кои ја зголемуваат нашата отпорност на стрес, нервоза и замор. Ефективен адаптер е афионот кој можете да го додадете во смути. Секогаш имајте свежа, ладна, природна вода со антиоксиданси. Додадете неколку парчиња портокал, краставица, лимон или лимета во водата што ја пиете за дополнителен витамин Ц, за природно намалување на воспалението и отокот, и ќе видите дека вашата кожа станува посветла и мазна.

Не занемарувајте го одморот

За време на здравиот циклус на спиење, вашето тело влегува во состојба на санирање на штетата што се јавува во текот на денот. Обидете се да јадете вечера приближно исто време секој ден и следете ја вечерната рутина (туш, време на медитација, попладневен еликсир, што и да сакате) за да влезете во редовен циклус за вашето тело да „знае“ дека евреме за спиење.

Не заборавајте ја кремата за сончање

За сончеви денови, и во зима и во лето, ставете крема за сончање со SPF30 без цинк оксид.

Земете добар пробиотик

Пронајдете пробиотик кој може да ја преживее киселината во желудникот и да се смести во цревата. Балансирана цревна флора помага да се апсорбираат витамини од групата Б, кои се исто така од витално значење за убава, здрава кожа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi