ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ: Колку и да се убави, овој тип на жени не им е привлечен на некои мажи…

12 јуни, 2021
Opera Snapshot_2021-06-12_063026_www.alo.rs

Според студијата објавена пред неколку години во научното списание „Еволуција и човечко однесување“, мажите не се особено привлечни ако жената е храбра. Научниците сметаат дека причината за ова е скриена во еволуцијата, т.е. во навикаа мажите да се чувствуваат како посилен пол.

Студија спроведена од Универзитетот во Саутемптон откри дека воените херои се попривлечни за жените отколку за „обичните“ војници или мажи кои покажуваат храброст на други полиња како што се спортот или помагаат по катастрофи. Меѓутоа, кога станува збор за мажите, се покажа дека женското херојство не им е особено привлечно.
За време на истражувањето, експертите покажаа примерок од 92 жени хипотетички профили на припадници на спротивниот пол кои прикажуваат различни нивоа на херојство во различни контексти како што се војна, работа, спорт, итн. Учесниците одговорија на различни прашања за да откријат колку им се привлечни овие профили и се покажа дека повеќето од нив повеќе сакаат да излезат со војник кој бил украсен со медал за храброст.

Во последователниот експеримент што овие научници тогаш го спроведоа во Холандија, примерок од 159 жени и 181 маж покажа дека војниците кои покажаа храброст во војната се попривлечни од оние кои му помагаа на локалното население по природните катастрофи.

Меѓутоа, во случајот со мажите, спротивното е точно: утврдено е дека жените кои се на воена служба и, генерално, дамите кои се подготвени да ризикуваат заради другите, не се привлечни за мажите, без оглед на нивниот изглед!

  • Ова ја докажува хипотезата дека родовите разлики во меѓугрупните конфликти имаат еволутивно потекло, бидејќи само мажите имаат корист од покажување храброст, рече психологот Јост Леунисен, коавтор на студијата.
  • Во светло на физички опасности и репродуктивен ризик, учеството во меѓугрупна агресија не може да биде одржлива репродуктивна стратегија за жените.

Колку повеќе причина жените да продолжат да бидат храбри, еволуцијата значи дека работите постојано се менуваат, па мажите на крајот ќе се прилагодат на женското херојство, нели?

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi