ЌЕ ВЕ ИЗНЕНАДИ КОЛКУ ЖЕНИ (НЕ) МАСТУРБИРААТ: Експерт објаснува зошто мастурбацијата е важна за здравјето

21 јуни, 2021
317704_shutterstock-618095129_ff

Бидејќи мастурбацијата, особено женската, сè уште е табу тема, веројатно сте пропуштиле дека мај е меѓународен месец на мастурбација

Мастурбацијата, и покрај табуата што ја придружуваат, е сосема нормална: документирано е дека тоа го практикувале античките Грци и Римјани, па дури и цртежите во пештерите од праисторискиот период можат да се видат прикази на мастурбација.

Сепак, како што потенцира сексологот Исаија Мекими, денес само една од четири жени не практикува мастурбација, а многу од нејзините клиенти дури и не знаат како се изведува.

par u krevetu, tajna, horoskop, pssst, ljubavni par, zaljubljeni par, preljuba, prevara, u krevetu, par

– Иако мастурбацијата е сосема нормално однесување, кое е препознаено од многу култури, сепак постои табу поврзано со тоа, особено во случајот на жените – посочува Мекими и потсетува дека за машката мастурбација сепак се зборува јавно и често се покажува во филмови и серии.

Таа објасни дека овој вид на постигнување сексуално задоволство е многу важен затоа што им помага на жените кои имаат потешкотии да доживеат оргазам да осознаат што сакаат. Тоа го подобрува либидото, му помага на човекот да се релаксира и подобро да се запознае себе си и своите потреби. Покрај тоа, мастурбацијата ослободува од стресот, но Мекими забележува дека треба да започне постепено и без големи очекувања.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi