„КОГА ГО СЛУШАМ, СТАНУВАМ НЕРВОЗНА” На оваа жена заради ретка болест ѝ пречи дури и човечкото дишење! (ВИДЕО)

25 февруари, 2021
profimedia-0258216276_1000x0

Мизофонијата е опишана како силна одбивност или омраза кон одредени звуци, што поттикнува емоционални или физиолошки реакции за кои другите сметаат дека се неразумни

Шкотланѓанка која страда од мизофонија, патолошка чувствителност на звуците, тврди дека е толку иритирана од звукот на дишењето на другите луѓе, што побарала од еден од лекарите да ја направи глува.

Мизофонијата е опишана како силна одбивност или омраза кон одредени звуци, што поттикнува емоционални или физиолошки реакции што на другите им изгледаат неразумни. Чувствителноста на звуците може да предизвика различни реакции, од лутина и паника до потреба за бегство

Додека некои мислат дека мизофонијата е предизвикана од иритирачки звуци како силно џвакање или гребење на ноктите на таблата, таа всушност може да биде предизвикана од кој било звук. Повеќето омразени звуци ги произведува човечкото тело, но интересно е што луѓето кои страдаат од оваа состојба не чувствуваат иритација доколку самите ги произведуваат тие звуци.

На пример, една жена од Шкотска која неодамна се појави во британското шоу „This Morning“ го опиша своето искуство со мизофонија предизвикана од сеприсутниот звук – дишење на други луѓе.

„Кога ќе го чујам, се лутам. Колку погласно станува, толку повеќе се лутам. Ако некој дише намерно за да ме налути, не ми пречи. Но, ако само дише, тоа е друга приказна”, г-ѓа – откри Карен.

Значи, звукот на длабоко дишење и задишаност не ја иритира. Таа само сака „бучавата“ да престане, што е невозможно затоа што луѓето мораат да дишат, па мора да прифати дека ништо не може да стори во врска со тоа.

По случајот на Карен, на социјалните мрежи се појавија и други лица кои страдаат од мизофонија.

„Мизофонијата ми го уништува животот секојдневно и јас би дал се за лек, а докторите ми се смеат и ми велат дека претерувам.“

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi