КОИ АНТИТЕЛА ПОВЕЌЕ ШТИТАТ – ОНИЕ ОД ПРЕЛЕЖАНА КОРОНА ИЛИ ОНИЕ ОД ВАКЦИНАТА: Лекарот откри и кога треба да примиме вакцина после ковид

25 април, 2021
Tomislav-Preveden

Професорот, имунолог од КЦ Војводина, вели дека сме погодени од „манија со антитела“.

Професорот д-р Томислав Преведен, инфектолог, кој работи во амбулантата за прием во Клиничкиот центар на Војводина за време на пандемијата, зборуваше за антителата и колку тие нè штитат од корона.

За време на неговото гостување на телевизија, имунологот откри дека сега, за прв пат, се разгледува имунитетот по инфекцијата, и дека оној што се развива по вакцината може да се забележи само од јануари, кога беа имунизирани првите лица.

“Сега имаме повеќе искуство. Се верува дека дури и по инфекцијата и вакцинацијата, постои имунитет кој штити 6-8 месеци од нова инфекција. Вакцината е дизајнирана да предизвика реакција како да е присутен виусот”.

Ако сме прележале корона и мериме антитела, колку тие броеви зборуваат? Колку сме заштитени и дали тоа значи дека ако имаме доволен број, не треба да брзаме со вакцината?

„Проф.Милош Марковиќ, имунолог од Институтот за имунологија и микробиологија на Медицинскиот факултет во Белград, објасни дека сме погодени од„ манија со антитела “. И тоа не е најдобриот показател за имунитет. Само еден вид на антитела е мерен, а тука е и одбраната на организмот на друг начин како што се Т-клетките … Мерењето на антителата по ковид и вакцината не се покажа како најважно, но мора да се разгледа пошироко. Вакцинацијата сигурно штити за 6- 8 месеци, а кој прележал, може да се вакцинира по еден месец. Нема да наштети, туку ќе го подобри имунитетот “.

Ако имаме мал број антитела, се грижиме дека не сме заштитени. Ако имаме поголем, нема да се вакцинираме. Кое е решението?

“Треба да го слушаме нашето здравје. Сведоци сме дека луѓето се разболуваат и помеѓу двете вакцини, а ретко и по ревакцинацијата. Се препорачува што повеќе луѓе да се вакцинираат. Постои мала разлика кај кинеската вакцина затоа што постигнува имунитет побавно. Така е осмислена вакцината, не е ништо чудно. Луѓето треба да знаат дека по ревакцинацијата, треба да почекаат 2-3 недели за да не се заразат.

За тоа која вакцина е најдобра, д-р Преведан вели:

“Не може да се каже која е најдобра, мој совет е да земете било која. Фајзеровата постигнува повисоко ниво на антитела нешто побрзо, но веќе беше споменато дека може да биде потребна трета доза за една година. Епидемиолозите ќе одлучат за тоа. Многу е можно да се постапува како кај сезонскиот грип. Секоја година да примаме нова вакцина која ќе ни овозможи дополнителна заштита, но и ќе не штити од новите соеви кои не можат толку брзо да се развијат”, открива докторот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris