Кој тагува повеќе: мажите или жените?

30 август, 2021
f86b8e2c1e04dc6a87d70939c702b5b4fc1193c7

Иако жените се убедени дека мажите се снаоѓаат веднаш по раскинувањето, па дури и пред тоа, и веднаш влегуваат во нови љубовни води, некои истражувања го побиваат тоа.

Излезе дека дамите можеби се почувствителни и потешко се справуваат со раскинатата врска, но тоа не значи дека мажите немаат проблеми кога раскинуваат со девојка / жена.

Така, на пример, истражувачите од Универзитетскиот колеџ во Лондон дошле до заклучок дека жените можат да чувствуваат посилна емоционална болка отколку припадниците на посилниот пол, но дека на мажите им треба многу повеќе време за да ја пребродат својата поранешна партнерка.

За време на студијата, истражувачите побараа од околу 5.000 луѓе од 96 земји да ја оценат менталната и физичката болка што ја почувствувале по раскинувањето, на скала од еден до 10. Резултатите покажаа дека жените емоционалното страдање го оценуваат со 6,84, а мажите со 6,58. Во случај на физичка болка, 4,21 беше во корист на дамите и 3,75 во корист на мажите. Сепак, на посилниот пол, како што покажува оваа студија, му треба двојно повеќе време за да го преброди раскинувањето.

– Со тоа го негиравме навреденото мислење дека припадниците на посилниот пол се цврсти карпи кои лесно можат да издржат сѐ и по пропаѓањето на една приказна, само да го продолжат својот живот. Напротив, на многумина од нив им се потребни месеци, дури и години, за да се вратат во нормала и да влезат во нова емотивна врска – се наведува во соопштението на научниците од Лондон.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi