Која е разликата помеѓу физичкиот и хемискиот пилинг?

20 август, 2021
profimedia-0003886437-e1629210009451-790x556

Кога нашата кожа изгледа сива, уморна и со запушени пори кои може да се видат од авионот, честопати прибегнуваме кон навидум инстант решенија во форма на пилинг – физички и хемиски, но дерматолозите предупредуваат дека треба да се користат умерено и внимателно.

Физичките пилинзи се однесуваат на производи кои користат гранули (шеќер, мелени кернели од кајсии, лушпи од ореви или микропластика, итн.) За да ги отстранат мртвите клетки од површината на кожата, оставајќи ја кожата мазна и мека. Но, иако нашата кожа изгледа сјајно во тоа време, користењето физички пилинг може да предизвика мали парчиња и гребнатини на површината на кожата, што може да резултира со воспаление и црвенило. Кога станува збор за физички пилинг, експертите ги препорачуваат оние многу мали и тркалезни гранули кои се помалку штетни за кожата (и пожелно е да се избегнуваат оние со микропластика поради штетните ефекти врз животната средина) или со нежни антибактериски силиконски четки. По нанесување на физички пилинг, експертите препорачуваат нежно триење, а остатокот од производот и мртвите клетки на кожата отстранете ги со мека влажна крпа, и не се препорачува да ги користите почесто од еднаш неделно.

Хемискиот пилинг се однесува на пилинг чии клучни состојки се ензими и киселини (АХА или БХА). Тие можат да ја измазнат површината на кожата, да дејствуваат на темни дамки, да го изедначат тонот … Денес, многу попопуларните хемиски пилинзи, исто така, треба внимателно да се користат, бидејќи можат да бидат штетни, особено ако се остават на лицето подолго од препорачаното или се користат почесто отколку што треба. Бидејќи користат ефективни хемиски соединенија, тие можат да резултираат со изгореници, иритација или црвенило во овие случаи.

Пилинг може да биде дел од рутина за убавина која помага да се одржува кожата мека и сјајна, чисти пори, но треба да се користи ретко, бидејќи нивната прекумерна употреба може да ја скрши заштитната бариера на кожата. Без разлика дали преферирате хемиски или физички пилинг, сепак најважниот чекор во грижата треба да биде – хидратацијата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi