Колку често треба да ги переме одредени парчиња облека за подолго да траат: Фармерките дури по 5 носења!

10 октомври, 2021
shutterstock1420953716-830x0 (1)

„Колку често треба да се перат одредени парчиња облека“ е вечно прашање бидејќи различни производители честопати имаат неконзистентни ставови. Облеката понекогаш е повалкана отколку што изгледа, а понекогаш ја миеме без потреба од тоа.

Јасно е дека, на пример, ќе ја ставите маичката што ја носевте цел ден за перење, како и дека ќе ја менувате долната облека секој ден. Сепак, некои други работи, како што се фармерки, градници и пижами, не треба да се мијат по секое носење.

Но, тоа не го менува фактот дека сигурно секој од нас барем еднаш се нашол во неволја – дали да го носам уште еднаш или да го ставам во миење сепак?

Сега кога дилемата е решена, еве колку често треба да следите одредени работи и дали е точно.

Фармерки

Оптималниот број на носење фармерки помеѓу миење е три до пет пати. Ако ги миете често, тие побрзо ќе ја сменат формата и ќе ја изгубат бојата. Секогаш превртувајте ги фармерките наопаку пред да ги ставите во машината за перење. Ова помага да се намали абразијата што предизвикува истенчување на материјалот, како и трошењето што прво се гледа на рабовите.

Маици

Овој дел од гардеробата треба да се третира како долна облека – измијте ја по секое носење. Маиците се во близок контакт со кожата и апсорбираат многу пот.

Фустани

Нема потреба да го миете фустанот по првото носење, најдобро е да го ставите на перење кога ќе го облечете два или три пати.

Градник

За разлика од долна облека, можете да носите градник четири пати пред да го измиете. Најдобро е да ги миете градниците рачно, бидејќи на тој начин го чувате квалитетот и бојата.

Ова ги исклучува спортските градници, кои треба да се мијат по секоја употреба.

Чорапи

Без исклучок, чорапите треба да се мијат по секоја употреба, бидејќи повеќето бактерии се акумулираат на нив.

Пижами

Бидејќи се потиме во текот на ноќта, пижамите стануваат идеално живеалиште за бактериите да се размножуваат и собираат телесни течности.

Ако се туширате пред спиење, пижамите треба да ги миете двапати неделно, а доколку сте настинати, тогаш треба да ги миете секој ден.

Панталони и шорцеви

За разлика од фармерките, панталоните и шорцевите треба да се мијат по две носења.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris