Колку често треба да се зема ПРОБИОТИК?

6 август, 2021
f2acc84f423040989b28358c9cd538c0ca735609

Повеќето луѓе земаат пробиотик со себе на одмор или едноставно им е дел од домашната аптека.

Пробиотиците се составен дел од здравјето на цревата. Денес, пробиотиците се составен дел од кутиите со лекови на луѓето ширум Светот. Истражувањата за пробиотици се сѐ уште релативно нови, така што сѐ уште не е јасно колку често треба да се земаат. Според некои истражувања, се верува дека треба да го правиме тоа во однос на нашето тело.

Колку често да земате пробиотик?

Ако јадете здрава и разновидна храна богата со хранливи материи и минерали, најверојатно нема да мора да земате додатоци секој ден. Меѓутоа, ако ви недостасува храна богата со растителни влакна, можеби ќе треба да го зголемите внесот. Сѐ уште нема официјална препорака за нивната доза.

Бидејќи пробиотиците се релативно нови на пазарот, дозите и другите фактори допрва треба да се одредат.

Најдобро е да разговарате со вашиот лекар ако планирате да додадете пробиотик.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi