Колку долго смеат да се земаат лекови против болки? Ова е одговорот!

11 јуни, 2021
Screenshot_1

Честопати земаме лекови против болки на своја рака туку така, без да размислуваме за нивниот ефект врз нашето тело.

Како делуваат најчестите аналгетици што се на дофат секому и колку долго смеат да се земаат во континуитет? Кога зборуваме за лекови против болки, особено е важно да се истакнат оние без рецепт што секој може да ги купи во аптеките. Поради достапноста, зависноста е најчеста, а според статистичките податоци, најпродавани се ибупрофен, парацетамол, напроксен натриум и комбинација на парацетамол, пропифеназон, кофеин и кодеин.

Се пресметува според телесната тежина на лицето за кое е наменет лекот, и во повеќето случаи, за жал, „не погодува“. Покрај тоа, не можеме да ја игнорираме улогата на болка, што е субјективен симптом. Болката е индивидуално чувство за секого и така мора да се третира секој пациент – индивидуално.

Овие лекови не се паметни и не знаат точно што ве боли, туку делуваат на центарот за болка со различни механизми и со тоа спречуваат непријатно чувство. Исто така, повеќето од овие лекови не само што имаат аналгетски ефект, туку делуваат и против треска и воспаление. По некое време, таблетите имаат послаб ефект врз болката, затоа ни требаат поголеми дози.

Колку што некои таблети се сметаат за „безопасни“, пред да се земе првата доза, задолжително е да се прочита упатството за лекот, каде што во повеќето случаи се наведува препорачаната должина на земање, тоа е главоболка или грчеви во менструацијата, не подолго од 10 -15 дена) Доколку симптомите не поминат, потребно е да контактирате со лекар бидејќи болката може да биде поврзана со некои други болести.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi