Колку минути дневно треба да поминуваме сами? Самотијата е важна за менталното здравје

28 август, 2021
9da0c286dcfec0756323799be3864af74fd8db6a

Самотијата може да биде тешка, но доколку е умерена може да го освежи нашето ментално здравје.

Можеме да ги поделиме луѓето на интроверти и екстроверти, меѓутоа, многу луѓе кои нормално сакаат друштво цело време, понекогаш имаат желба да бидат малку сами.

Да се ​​биде сам може да го намали стресот, да ја зголеми продуктивноста и да му помогне на мозокот да се одмори и освежи, а сето тоа го подобрува вашето расположение и ментално здравје.

– Социјалните интеракции се тешки, грижата за луѓето бара енергија, слушањето на луѓето зема енергија – вели Џефри Хал, коавтор на студијата.

– Одвојте неколку минути секој ден за да бидете сами со мислите – само 10 минути дневно може да ви помогнат. Исклучете ја електрониката и дозволете си да размислите неколку минути – вели психотерапевтката Ејми Морин, пренесува „The List“.

Една од главните причини зошто некои луѓе не сакаат да бидат сами е тоа што доведува до мисли и чувства дека се исклучени и може да биде тешко да се фокусираме на себе. Давањето приоритет на менталното здравје е од витално значење, и малку осаменост може да биде од голема корист, бидејќи самото може да има корист за оваа област од нашите животи. Сите ние треба редовно да поминуваме барем неколку минути сами.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi