КОЛКУ ОДМОР ВИ Е ПОТРЕБНО ЗА ВАШЕТО СРЦЕ ДА БИДЕ ЗДРАВО? Еве што велат експертите!

19 мај, 2021
377853_x5_f

За да може организмот да работи со полн капацитет, му треба одмор. Но, со возраста, обврските во животот на една личност се зголемуваат, а бројот на часови оставени за спиење се намалува

Сепак, потребно е да се создадат здрави навики на време, бидејќи телото се навикнува на одреден број часови што се потребни и ако не сте спиеле доволно, телото ќе ве потсети на тоа

На тинејџерите им требаат од 8 до 10 часа

На тинејџерите и средношколците им треба просечно од осум до 10 часа сон, но нема да пропуштат ништо доколку спијат еден час подолго или пократко.

Постојаната употреба на мобилни телефони и Интернет може да ја намали способноста на организмот да заспие квалитетно и добро да се наспие, па затоа е важно да ги исклучите сите електрични апарати во просторијата еден час пред спиење.

Во овој период, децата учат, се социјално активни, што влијае на спиењето. Научно е докажано дека е многу подобро да легнете порано отколку да учите доцна во ноќта, иако некој е ноќна птица.

Луѓето на возраст меѓу 18 и 25 години имаат потреба од 7 до 9 часа сон

Студија спроведена во Австралија покажа дека 70 проценти од луѓето сметаат дека расположението и секојдневните активности се поврзани со недостаток на сон.

Луѓето кои учат или работат, на возраст од 18 до 25 години, треба да спијат од седум до девет часа.

Не се препорачува да бидете изложени на силна светлина и да водите сериозен разговор пред спиење. Исто така, треба да ја намалите количината на кофеин по ручекот, бидејќи кафето останува во нашето тело со часови.

На возраст помеѓу 25 и 50 години, треба да се спие помеѓу 7 до 9 часа.

Луѓето на возраст од 25 до 50 години треба да спијат 7-9 часа на ден. Експертите предупредуваат дека без оглед на работните места и обврските што ги носат децата, мајките мора да најдат начин да спијат добро.

Во спротивно, тие можат да му наштетат на нивното здравје, да добијат тежина, кардиоваскуларни проблеми и чести настинки.

По 50-тите минимум 7 часа

По 50-тата година од животот, можете да останете здрави и да се одморите со седум или осум часа сон.

Недостаток на сон може да предизвика низа проблеми. Истражувањата покажаа дека хроничната несоница е тесно поврзана со депресија, промени на кожата или каков било проблем со кожата, бидејќи кожата се обновува токму за време на спиењето.

Редовниот и квалитетен сон може да обезбеди продуктивност, повеќе енергија и воопшто да придонесе за здравјето на телото и срцето како орган што го придвижува овој механизам.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi