Комарците секогаш ве напаѓаат вас? Еве зошто тие ги сакаат некои луѓе повеќе од другите

15 јуни, 2021
mosquito-719613_1920

Ако некогаш почувствувате дека комарците најмногу вам ве напаѓаат, не сонувате. Тоа е многу можно.

Комарците се иритирачки за секого, но некои луѓе се особено привлечни за нив. Порано се велеше дека комарците одат кај оние кои имаат слатка крв, но всушност постои научно засновано објаснување зошто некои луѓе им се попривлечни од другите.

Постојат неколку фактори кои влијаат на тоа дали комарците ве напаѓаат или не.

Јаглерод диоксид

Кога издишуваме, издишуваме јаглерод диоксид, а повеќе произведуваме кога сме активни, на пример, за време на тренинг. Комарците можат да детектираат промени во нивото на јаглерод диоксид во нивната околина. Истражувањата покажуваат дека различни видови комарци можат различно да реагираат на јаглерод диоксид. Зголемувањето на концентрацијата на јаглерод диоксид може да испрати порака до комарецот дека потенцијалниот „домаќин“ е близу и тој ќе започне да лета кон него.

Мирис на тело

Комарците ги привлекуваат разни соединенија кои се присутни на човечката кожа и во потта. Тие ни даваат специфичен мирис што привлекува комарци. Некои од попознатите соединенија кои се чувствителни на комарци се млечна киселина и амонијак. Сепак, научниците сè уште испитуваат варијации на мирис на телото што прават комарците да ги сакаат некои луѓе повеќе од други.

Причините можат да бидат различни, од генетика, преку разни бактерии на кожата или комбинација од овие. Мирисот на телото го одредува генетиката, ако сте во врска со некој што го сакаат комарците, многу е веројатно дека тие ве сакаат и вас. Студија од 2015 година покажа дека комарците се екстремно привлечени од мирисот на рацете на идентични близнаци.

Што се однесува до бактериите, луѓето кои имаат многу различни микроби на кожата, помалку ги привлекуваат комарците. Исто така, научниците откриле посебен вид бактерии кај луѓето кои се силно нападнати од комарци.

Бои

Истражувањата покажуваат дека комарците ги привлекува црната боја, но сè уште не е познато зошто. Затоа, ако носите црна или некоја друга темна боја, можеби сте попривлечни за комарците.

Температура на телото и испарување на водата

Нашите тела испуштаат топлина, а количината на вода што испарува од површината на нашата кожа зависи од температурата на околината. Како што комарецот се приближува до нас, тој може да открие испарување на водата. Може да игра одлука дали да не прободе или не. Една студија покажува дека комарците одат во блиските извори на топлина што се нивни идеални температури.

Алкохол

Една мала студија спроведена во 2020 година истражуваше колку потрошувачката на алкохол влијае на тоа дали комарците нè привлекуваат или не. Истражувањата покажаа дека комарците напаѓаат луѓе кои пиеле пиво повеќе отколку оние кои не пијат.

Бременост

Истражувањата покажаа дека бремените жени се попривлечни за комарците отколку за небремените жени. Можна причина е високата температура што ја имаат бремените жени и фактот дека издишуваат повеќе јаглерод диоксид.

Каде сакаат комарците да пецкаат најмногу?

Општо земено, комарците ќе пецкаат каде и да наидат на изложена кожа. Сепак, се чини дека тие имаат и делови од телото што ги претпочитаат. Едно истражување открило дека два вида комарци претпочитаат области околу главата и стапалата. Научниците веруваат дека температурата на кожата и бројот на потни жлезди играат улога тука.

Зошто убодите толку многу чешаат?

Кога комарец ќе ве боцне, тој внесува малку од својата плунка во крвотокот на една личност, што овозможува полесен проток на крв при хранење. Нашиот имунолошки систем реагира на соединенијата во плунката на комарецот и тоа предизвикува плускавци, чешање и црвенило.

Како да се ослободите од чешањето и да спречите убоди?

Прво и најважно, убодот не треба да се гребе бидејќи тоа ја зголемува иритацијата. Покрај тоа, треба да ставиме нешто ладно на убодот за да го намалиме отокот, а кремите за убод од инсекти може да се користат против чешање.

Убодите може да се спречат со употреба на разни средства за репелент, носење долга облека, ако е можно, и облека со светла боја. Покрај тоа, секоја стоечка вода треба да се отстрани околу куќата, без разлика дали е во кофи или езерца бидејќи комарците се преполни околу неа. Бидете сигурни дека ќе ги затворите прозорците и вратите од куќата за да не влезат комарците внатре, пишува Healthline.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi