КОМПЛЕТЕН ВОДИЧ КАКО ВО РЕКОРДНО ВРЕМЕ ДА ГО НАМАЛИТЕ ОБЕМОТ И ЗАТЕГНЕТЕ БУТОВИТЕ И ЗАДНИКОТ: Проверено работи!

27 мај, 2021
153947_shutterstock-475949332_ls

Забележувате дека бутовите ви се дебели и млитави, а задникот опуштен. Сакате да ги затегнете, да ги обликувате и повторно да ги направите привлечни. Дали постојано барате решение како да ги намалите бутовите на природен начин?

Вие не сте единствените, верувајте ни. Кај повеќето жени маснотиите се акумулираат во бутовите и задникот. Покрај масните наслаги, целулитот се појавува и на тие делови од телото. Причините се, меѓу другото, генетика и хормони. Значи, не сте одговорни само вие.

За да ја постигнете целта, треба да преземете сериозни чекори. Треба редовно да вежбате и треба да се свртите кон здрава и урамнотежена исхрана. Не бидете сомничави. Колку повеќе му се посветувате на спортот и здравиот живот, резултатите се повидливи и побрзи.

Сосема е можно и достижно да се намалат и затегнат бутовите и задникот. Откријте ги нашите совети, кои ќе ви дадат одговор на прашањето како да ги зајакнете задникот и да ги разредете нозете. Следете ги и повторно ќе можете да скокнете во омилените тесни фармерки.

Како да ги намалите бутовите со диета?

 • Избегнувајте големи количини јаглехидрати
 • Мали трикови за затегнување на кожата на бутовите
 • Како да се намали обемот на бутот со спорт
 • Најефективни вежби за бутовите и задникот
 • Како се изведува познатата вежба за стол?
 • Како да ги намалите бутовите со вежбање
 • Вежби на рацете за потенки бутови
 • Како да ги спуштите бутовите и да ги подигнете задникот
 • Како да го намалите бутинот со диета?

Лошата, нездрава храна е, заедно со физичката неактивност, главната причина за масни наслаги на бутовите. Заедно со масните наслаги, секогаш постои целулит, женски непријател број 1, а потоа таложење на вода во телото. Сето ова им дава на нашите стапала грд, непривлечен изглед на „кора од портокал“. Па, како да ги намалите бутовите и да ги затегнете нозете – дали има решенија?

За да го намалите волуменот во бутовите, прво е потребно да ги промените навиките во исхраната. Следете ги овие правила и маснотиите на бутовите ќе почнат да се топат.

Ограничете ги мастите

Првото правило кога сакате да изгубите тежина е да внимавате што, колку и кога јадете. Ако сакате тенки и затегнати бутови, ограничете го внесувањето на лоши масти. Откажете се од преработени производи од месо, сосови, пржени јадења, масни сирења, слатки. Одлучете се за маслиново или кокосово масло во умерени количини.

Намалете ја солта

Едно решение за намалување на бутовите е да јадете помалку сол. Го забрзува задржувањето на водата, особено во областа на бутот. Намалете ја количината на сол што ја ставате во садот. Избегнувајте готови, веќе подготвени јадења затоа што се многу богати со сол. Како замена за кујната, општа препорака е да користите морска или хималајска сол.

Пијте многу течности

Водата овозможува и забрзува дренажа и исфрлање на штетни материи и токсини од телото. Затоа е неопходно да се пие 1,5 литри во текот на денот. Покрај вода, земете природни билни чаеви.

Јадете риба, овошје и зеленчук

Овие се храна со помалку калории и богата со витамини и минерали. Компири, спанаќ, банани, леќа и риба се особено богати со калиум, кој помага да се воспостави и одржува рамнотежа на натриум и кој се бори против задржување на водата во организмот. Значи, ако сè уште се прашувате како да ги намалите бутовите, еден од одговорите е здрава и урамнотежена исхрана.

ИЗБЕГНЕТЕ ПОГОЛЕМИ КОЛИЧИНИ ЈАГЛЕХИДРАТИ

Наместо разни шеќери, изберете храна богата со протеини.

Јајца, живина, посно месо, риба помагаат да се заменат масните наслаги во мускулите. Јаглехидратите се таложат, особено ако ги јадете навечер. Затоа е подобро да ги земате за појадок, во умерени количини, секогаш со дел од зеленчук. Не земајте шеќер навечер.

Изберете храна со низок гликемиски индекс

Еден начин да се ослободите од маснотиите во бутот е да изберете храна со низок ГИ. Тие варат полека, долго време го чуваат чувството на ситост, не создаваат потреба за грицкање и напади на глад. Покрај тоа, тие го регулираат нивото на шеќер во крвта.

Збогум бонбони

Отстранете колачи, пити, сладолед, како и алкохолни и газирани пијалоци од кујната. Тие дефинитивно не се решение за тоа како да се намалат бутовите и задникот, напротив, тие придонесуваат за таложење на маснотии во овој регион.

Однесувајте се кон себе со малку задоволство

После сите напори, можете да се засладите со многу зрело овошје или неколку ореви, како што се бадеми. Ова ќе му помогне на вашето тело да се зајакне и да се опорави.

МАЛИ ТРИКОВИ ЗА ЗАТЕГНУВАЊЕ НА КОЖАТА НА БУТОВИТЕ

Вишокот маснотии на бутовите доведува до формирање на целулит. Покрај вежбање и диета за бутовите, решението за целулит може да биде:

Креми и гелови

Постојат многу креми специјално направени за затегнување на бутовите, за намалување на целулитот и кората од портокал. Тие се направени врз основа на гуарана, бршлен, кофеин, бреза, итн. Тие можат да создадат чувство на ладење или топлина на кожата. Нивниот ефект не е чудесен, но редовната употреба го подобрува изгледот на кожата.

Некои креми се специјално направени за целулит на бутовите. Имајте на ум дека кремот е ефикасен со масажа. Масажата ја забрзува микроциркулацијата и ги разградува масните наслаги на нозете и е едно од решенијата за намалување на бутовите за кратко време.

Масажери за целулит

За поефикасно разградување на маснотиите на бутовите и задникот, за подобра поткожна циркулација на крвта, можете да користите масажери за целулит. Масажерот исто така ќе придонесе кожата подобро да ги апсорбира активните состојки од кремите и геловите. Вашата кожа ќе стане поцврста и мазна побрзо, а целулитот ќе биде помалку видлив.

Туш со ладна вода

Ова е античка техника. Иако не е пријатно, сепак дава резултати. По капење или туширање, пуштете млаз на ладна вода на бутовите. Студот ќе ја активира циркулацијата и ќе ја направи кожата поцврста.

Лимфна дренажа

Оваа техника се состои од стимулирање на лимфата со рачен притисок. Одводнувањето го намалува обемот на бутовите и целулитот. Овој метод се изведува во салони. Би било добро да го практикувате барем еднаш месечно ако сакате потенки бутови.

КАКО ДА ГО НАМАЛИТЕ ОБЕМОТ НА БУТОВИТЕ СО СПОРТ

Намалувањето на бутовите е добро, но нивното обликување е уште подобро. Играњето спорт е корисно и за телото и за духот. Малку напор ќе ви донесе многу задоволство, кога гледате во рамен стомак, затегнати мускули на бутот и цврст задник. Видливи резултати ќе ја зголемат вашата мотивација и самодоверба. Ова е наш избор на спортови за бутовите и задникот.

Пливање

Одличен метод за намалување на бутовите и затегнување на задникот. Затоа, секогаш кога имате можност, пливајте. Тоа е активност што го придвижува целото тело, а особено мускулите на бутот.

За да го подобрите ефектот на вежбата, ставете перка за пливање. Тоа ќе го зголеми напорот на тежината, ќе ги направи длабоките мускули да работат. Дебелите бутови ќе почнат да исчезнуваат, а нозете и задникот ќе бидат затегнати.

Трчање

Тоа е спортска борба за губење на тежината во бутовите и обликување на нозете. За да ја постигнете оваа цел, треба да трчате со умерено темпо, но секогаш повеќе од 40 минути. Изберете добри и удобни патики. Џогирање во несоодветни обувки може да ги оштети зглобовите и лигаментите.

Ролерките се одличен избор за затегнување на бутовите

Забавна активност што можеме да ја практикуваме долго време, без многу да се умориме. Ролерките ќе ги направат задникот и бутовите цврсти како бетонот.

Брзо одење

Едноставна вежба за убаво обликувани нозе. Искористете ја секоја можност да одите. Немојте секогаш да се возите со автобус, излезете на станица една или две пред вашата. Одете до продавницата пеш, заборавете на лифтот. Качувањето по скали ги активира мускулите на бутот. Ќе видите колку брзо ќе влезете во ритам и форма.

Танц

Ако не сте љубител на спортот, можете да се одлучите за танц и фолклор. Танцувањето вклучува многу мускули, особено кога станува збор за динамични танци како што се латиноамериканскиот и нашиот народен танц. Еве ја причината да се запишете во фолклорен ансамбл во вашето соседство или во таа новоотворена школа за танцување.

Возење велосипед

Сите знаеме дека возењето велосипед е добро за здравјето. И не само за нашето здравје, туку и за здравјето на нашето опкружување. Бидете сигурни дека го ставате вашиот велосипед во вашите секојдневни активности. Одете на работа со него или извршете други работи користејќи велосипед. Нозете и бутовите ќе ви бидат благодарни.

НАЈЕФИКАСНИ ВЕЖБИ ЗА БУТОВИ И ЗАДНИК

Овие вежби се дизајнирани да ги насочат најкритичните точки на женското тело, оние каде масните наслаги брзо и упорно се таложат.

Вежби за затегнати бутови ги ангажираат мускулите на нозете, со посебно внимание на глутеусните мускули.

Ако ги правите овие вежби редовно 3-4 пати неделно, барем половина час, ќе можете да го намалите обемот на бутовите и да ги подигнете задникот. Првите резултати ќе бидат видливи по една недела. По 2 недели, ќе можете да се пофалите со затегнати нозе и повеќе опипливи мускули.

Како да ги намалите бутовите со вежбање? Ви ги претставуваме најдобрите вежби за таа цел.

Сквотови за цврсти бутови и затегнат задник

Вие сте во стоечка положба, нозете се шират во ширината на колкот. Спуштете ги колената и истегнете ги рацете напред, за подобра рамнотежа. Како кога ќе се обидете да седите на стол, туркајќи го задникот назад.

Спуштете се до точката каде што бутовите се паралелни со подот. Направете 20 до 30 повторувања. Чувствувате тензија во задниот дел додека се спуштате. Тоа е добар знак. Како што станувате, се чувствувате како да ви горат грбот и глутеусот. Одлично, вие сте на вистинскиот пат.

Сквот со отворени нозе

Вие сте во стоечка положба, рацете се на колковите. Раширете ги нозете пошироко од ширината на рамената. Ефектот од вежбата ќе биде најдобар.

Држете ги прстите свртени нанадвор. Грбот е исправен. Почнете да се спуштате полека, гледајќи напред. Бидете особено внимателни да не ги извртувате колената, бидејќи тоа ќе го поништи ефектот на вежбата. Колената треба да одат кон прстите. Спуштете се колку што можете. Со текот на времето, ќе можете да се спуштате сè пониско и пониско. Станете, стиснете ги мускулите на задникот. Направете 4 сета од по 15 вежби.

Ова е идеална вежба за внатрешните бутови, но исто така силно го зафаќа глутеусот.

КАКО СЕ ИЗВЕДУВА СЛАВНАТА ВЕЖБА СТОЛИЦА?

Стоите потпрени на грбот на ѕидот. Спуштете ги колената под прав агол додека не седнете на замислениот стол. Вие останувате во таа позиција неколку секунди, а потоа станувате. Постепено зголемувајте го времето поминато во седечка положба, 20 секунди, потоа 30, потоа 45, потоа една минута

Одморете неколку моменти и повторете ја вежбата. Работете во три сета од 10 до 15 повторувања. Ќе почувствувате напнатост на мускулите на бутовите, колковите и задникот.

Оваа вежба можете да ја изведете и со поставување топка пилатес зад грб. За ефикасно затегнување на бутовите, повторете ја оваа вежба 20 до 30 пати, со умерено темпо.

Како правилно да се направи чекор напред

Одличен метод за намалување на бутовите и затегнување на нозете и задникот е чекор напред, еве како да го изведете:

Застанете исправени, нозете се шират на ширината на колкот. Затегнете ги мускулите на стомакот и задникот. Едната нога држете ја на подот, а другата чекор напред. Коленото треба да биде под прав агол на подот, а другата нога да биде затегната. За да го држите грбот исправен, можете да ги кренете рацете. Останете во таа позиција неколку моменти, а потоа вратете се на почетната позиција.

Повторете ја оваа вежба за бутовите 10 до 20 пати и задолжително сменете ја ногата.

Чекор настрана

Оваа вежба е особено ефикасна за затегнување на бутовите. Застанете исправено, истегнете ја едната нога настрана, како да сакате да направите голем чекор.Спуштете го коленото на другата нога колку што можете, најдобро би било да бидете неколку сантиметри над подот. За да ја обликувате внатрешната страна на бутот, предлагаме 4 серии од десет чекори.

Неизбежна пеперутка

Уште една добра вежба за бутот:

Вие сте во седечка положба. Свиткајте ги нозете така што да ги допираат стапалата, доведете ги што поблиску до задникот. Прегрнете ги прстите со рацете. Подигнете ги нозете, имитирајќи ги крилјата на пеперугата, приближувајќи ги колената секој пат до подот. За да изгубите масни наслаги од бутовите, направете 2 серии во траење од по 1 минута.

Како да ги намалите бутините со вежбање

Ако имате подебели нозе, оваа вежба е идеална за вас:

Легнете на левата страна, подигнете се на подлактиците, десната рака ставете ја пред себе. Затегнете ја десната нога и подигнете ја над левата. Направете 3 сета од по 15 повторувања. Променете ги страните и повторете ја вежбата.

Вежба за полни нозе број два

Со оваа вежба ќе се збогувате со бутовите што се допираат. Легнете на десната страна, потпирајќи се на лактот. Ставете ја левата рака пред вас. Префрлете ја левата нога над десната, ставете ја ногата на подот. Издишете ја и спуштете ја десната нога малку. Направете 3 серии од 15 повторувања пред да ги смените страните.

Ножици

Нема подобар начин за намалување на бутовите и задникот од секојдневното вежбање. Ножиците се уште еден доказ за ова, еве како тие работат:

Затегнете ги и подигнете ги нозете, под агол од 90 ° кон земјата. Ставете ги рацете покрај вашето тело. Прекрстете ги нозете, направете неколку серии од 550 повторувања. После секоја серија, одморете се и земете малку вода.

КАКО ДА ГИ НАМАЛИТЕ БУТОВИТЕ И ПОДИГНЕТЕ ЗАДНИКОТ

Да повториме што треба да направите за да изгубите тежина во регионот на бутовите и задникот.

Многу жени се соочуваат со овој проблем, генетиката игра улога во тоа. Може да се каже дека таложењето на масни наслаги на овие места е нормална појава.

За да изгубите тежина во бутовите и задникот, комбинирајте здрава исхрана и физичка активност што ги зафаќа глутеусот и долните екстремитети.

 • Брзо одење,
 • трчање,
 • пливање,
 • велосипед,
 • Ролерки
 • како и насочените фитнес и кардио вежби навистина можат да помогнат

Треба да имате трпеливост и не смеете да ја изгубите мотивацијата. Никој нема инстант решение како да ги намали бутовите и задникот преку ноќ. Затоа, истрајте. Бидете упорни. Движете се и вежбајте.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi