Конечно, одговор на вечното прашање: Дали прескокнувањето вечера помага во процесот на слабеење?

26 јуни, 2021
vecera-csssc-660x450

Иако многумина ја избегнуваат вечерата со цел да не се здебелат, т.н. „ dinner cancelling “, експертите забележуваат дека тоа не е најдобрата идеја.

Експертите тврдат дека богата и тешка храна пред спиење е контрапродуктивна. „Полн стомак ги турка нивоата на инсулин и шеќер во небото“, вели Џим Вајт од Jim White Fitness Nutrition Studios.

„Ако некој троши повеќе храна навечер, нема да има добар сон или ќе биде повеќе склон кон проблеми со срцето и зголемување на телесната тежина“, вели нутриционистката Лиса Дејвис и додава: „Ако сакате да изгубите неколку килограми, празен стомак пред спиење нема да ви помогне бидејќи нивото на инсулин ќе остане ниско“ вели Дејвис.

Покрај тоа, прескокнувањето вечера често доведува до послаб сон и го стимулира апетитот. Истражувањата покажаа дека малку сон доведува до зголемување на телесната тежина, бидејќи тоа автоматски го зголемува апетитот.

„Телото ја враќа енергијата што ја изгубила како резултат на недоволно спиење. Помалите закуски до 150 калории не се опасни за телесната тежина “, вели Вајт.

Оценете го чувството на глад пред спиење на скала од 1 до 10. Ако гладот ​​е на 5, испијте чаша вода и отидете во кревет.

Ако гладот ​​е 6 или повеќе, почестете се со лесен оброк помеѓу 100 и 200 калории.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi