Конструктивните дискусии се знак на здрава врска: 5 работи за кои најчесто се расправаат љубовните парови

1 мај, 2021
dissapointed-beautiful-brunette-girl-quarrel-with-her-boyfriend-830x0

Без оглед на конфликтот, партнерите треба да знаат како да ги решат сите нивни грижи и желби

Еве за кои теми понекогаш вреди да се расправате во врската или бракот.

1. Расправии за трошење пари

Дури и најсложните парови влегуваат во дискусија за тоа како ќе ги потрошат своите тешко заработени пари. Овој проблем е често подлабок од самиот факт дали можете да си дозволите нешто или не. Честопати станува збор за кавга за различен систем на вредности, објаснува Хајтлер.

Следниот пат, кога вашиот партнер сака да купи нешто, а вие не се согласувате со тоа (или обратно), видете дали лицето кое се противи на купувањето треба да се откаже од нешто, за да може партнерот да го купи посакуваниот производ.

Ако да, испланирајте го вашиот буџет за да видите што е изводливо. Ако сте можеле да си го дозволите тоа купување, но вие или вашиот партнер сè уште се спротивставувате на тоа, време е за подлабок разговор. Можеби некој од вас мисли дека купувањето одредени предмети е непотребно трошење пари. Зборувајќи за тоа, можете да добиете перспектива и да видите како понатаму.

2. Расправии за интимни односи

– Парот кој нема интимен однос е ранлив пар и кога има голема асиметрија во вашите желби, тоа е голем проблем – вели Хајтлер.

Игнорирањето на проблемот нема да исчезне. Треба да седнете и да се договорите колку често ќе водите љубов. Секако, водењето љубов не е математика, така што не можете да ја одредите точната бројка, но можете да работите на негово зачестување. Игнорирањето на овој проблем може да доведе еден од партнерите да размислива на изневерување.

3. Кавга за лутина

Ако едната личност израснала во семејство каде вообичаената шема на однесување била да истура бес, а потоа да заборави, а другата во семејство каде што се избегнувале високи гласови по секоја цена, тензиите ќе бидат неизбежни, објаснува Хајтлер. Треба да зборувате за тоа кога и двајцата сте смирени, обидете се да откриете зошто сте толку лути и најдете начин да ги искажете тие чувства без голема експлозија.

Бесот е знак дека мора да застанете и ако го почувствувате, одморете се, вели Хајтлер.

4. Расправија за улогата на родителите во вашиот заеднички живот

Дали го полудува вашиот партнер кога мајка ви се јавува за време на ручекот секоја недела? Дали ве вади од рамнотежа кога неговите родители ви јавуваат ден претходно дека ќе дојдат на гости утре – и дека планираат да останат три недели? Време е да поставите некои граници. Можеби немате исти идеи за тоа што е правилно и што не е во ред, но мора да зборувате за тоа и да ги почитувате ставовите на вашиот партнер.

Клучот е никогаш да не се критикувате едни со други или семејството на вашиот партнер, истакнува Хајтлер.

5. Расправија за домашните обврски

Еден од разговорите што треба да го направи секој пар е како ќе ги поделите домашните работи, како што се ставање алишта во машината, миење садови и шетање на кучето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi