Користете ја магичната моќ на Месечината и ослабете!

3 февруари, 2021
astro

Календар за лунарна диета
Секој треба да јаде здраво. Без разлика дали некое лице сака да изгуби тежина или не, важно е да се знаат главните правила за добра исхрана. Месечинскиот календар помага да се разберат клучните закони за правилна исхрана, здравa за луѓето.

Зошто користиме календар на лунарните фази за развој на системот за храна? Одговорот е едноставен: секоја фаза на Месечината различно влијае на човечкото тело. Така, промените во исхраната мора да бидат соодветни.

Добро е познато дека секоја диета обично е стресна за организмот. Познавањето на промените во фазите на Месечината помага да се намали тој стрес.

Постојат неколку препораки за исхрана со помош на календарот за лунарна фаза.

Исхрана во однос на полна месечина
Наједноставниот период за диета е периодот по полна месечина. Зошто? Бидејќи периодот на опаѓање на месечината (опаѓачка месечина) ја следи фазата на полна месечина. Секој ден, нудувачите можат да гледаат сè помалку месечина по полна месечина. Неговото влијание врз човечкото тело се намалува со стеснување на видливата големина на работ. На тој начин, полната месечина е најдобрата „почетна линија“ за диета. Месечината ќе оди по ваш пат во овој момент.

Првата неопходна постапка на диета со Месечината е практика на пост. Забрането е да се јаде цврста храна за време на полна месечина, но телото ќе ја добие целата неопходна храна со сокови, природни овошни пијалоци и задушени овошја. Исто така, се препорачува да пиете голема количина вода. Ова ќе му даде на вашето тело пауза од цврста храна. Телото ќе има време да се подготви за континуирана диета.

Исхрана во однос на месечината што опаѓа
За време на животот, нашето тело прима храна, вода, кислород и за жал токсините се појавуваат во нашето тело. Месечината што опаѓа има некаков ефект на „чистење“. Ова е период за детоксикација, кој е потребен не само за слабеење, туку и за чиста кожа и општо добро. Важно е да се пие доволна количина чиста вода. Просечната дневна норма на вода за пиење е околу 2 литри. Водата го подобрува функционирањето на многу органи (бубрези, црева, лимфоцитен систем и така натаму) и на телото воопшто. Немојте да мислите дека сите течности работат исто. Зборуваме точно за чиста вода. Значи, фазата на опаѓање на Месечината е одлична можност за прочистување на телото.

План за исхрана

Постојат различни диети кои треба да се земат предвид. Неопходно е да се следи еден од нив во текот на 26 часа на месечината што опаѓа. Изберете го најпосакуваното за вас:

Супа, свеж зеленчук. Супата е добра за дигестивниот систем, особено за функционирањето на цревата и желудникот. Зеленчукот ќе внесе витамини во вашето тело. Додадете вода во овој сет на храна. Обидете се да јадете во мали оброци.


Свежо овошје. Подобро е ако јадете овошје кое расте во регионот каде што живеете затоа што е поприродно за вашето тело. Поделете група избрани овошја на неколку делови. Обидете се да не јадете сè заедно. Вашето тело со овошје ќе ги добие потребните витамини и здрави елементи. На пример, јаболкото е богато со железо, магнезиум, натриум; цреши содржат бакар, железо, фосфор, јод и така натаму. Секој вид овошје е добар за здравјето. Продолжете да пиете вода.
Пире од тиква + диетален јогурт / пире од компири. Можете да изберете едно од овие менија. Тиква, јогурт и компири се добри за дигестивниот систем. Обидете се да го поделите оброкот на два дела. Не јадете сè заедно. Вода и овошни пијалоци се добри и тука.


Салати, варен зеленчук. Со зеленчук и салати ситуацијата е иста како и со овошјето. Тие се богати со витамини и минерали. Покрај тоа, сите салати содржат фолна киселина, која учествува во многу процеси во организмот. Можете да додадете 1 лажица маслиново масло во салатата. Лесно е да се јаде свеж зеленчук во лето, но во зима може да се трансформира во варен зеленчук. Вода за пиење е сè уште потребно.


Овошни сокови. Овошјето или овошните сокови содржат, како што веќе споменавме, имаат многу витамини. Има корисен ефект врз цревата и зглобовите. Повторно, поздраво е да го поделите оброкот на неколку делови. Продолжете да пиете вода.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi