Корона вирусот има НЕОЧЕКУВАН непријател

8 август, 2021
Screenshot_5

Постои болест при која корона вирусот практично не може да го зарази човечкото тело.

Според него, тоа е вообичаениот грип. Ако белите дробови на пациентот прво се инфицираат со риновирус, вирусот корона не може да навлезе во ткивата на органите.

Можна е истовремена инфекција, иако е доста ретка, вели кардиологот Заур Шугушев.

„Но, ако, на крајот на краиштата, двата вируси се совпаѓаат истовремено, тогаш текот на двете болести ќе биде потежок, односно, едно лице ќе ги толерира многу потешко“, објасни специјалистот.

Како што рече, корона вирусот што се прошири на целата планета нема да може да го потисне грипот – неколку врвови на инциденца беа регистрирани за време на пандемијата.

Шугушев забележа дека грипот зафаќал десет проценти од структурата на морбидитетот и дека ќе го задржи својот дел.

На 11 март 2020 година, Светската здравствена организација прогласи епидемија на новиот корона вирус, ковид 19, пандемија. Според последните податоци, повеќе од 198,5 милиони луѓе се заразени во Светот до денес, од кои повеќе од 4,2 милиони починале. Во моментов има повеќе од 15 милиони активни случаи на ковид ширум Светот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi